Exploring the experiences of middle school students combining work and school: A critical ethnographic study
Eleştirel etnografik bir çalışma: Okurken çalışan ortaokul öğrencilerinin deneyimleri
- Tez No: 764796
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, tarlada çalışan öğrencilerin okul deneyimlerini ve okulun günlük yaşamlarındaki rolünü öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler açısından incelemektir. Çalışma için Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki bir ortaokul seçilmiştir. Çalışmayı yürütmek için, deneyimleri araştırılan grubun durumlarını aydınlatma ve onların sesi olma amacıyla nitel bir yöntem olan eleştirel etnografi yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama için yarı-yapılandırılmış görüşmeler, gözlem ve saha defteri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 7. sınıf öğrencilerinden 12 öğrenci, 6 veli ve 5 öğretmen oluşturmuştur. Veriler, MAXQDA kullanılarak içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, tarlada çalışan öğrencilerin sosyoekonomik düzeyi düşük ve doğurganlığı yüksek ailelerde yaşayan öğrenciler olduğunu ve bir taraftan okula devam ederken bir taraftan da tarlada çalıştıklarını, dolayısıyla bunun onları dezavantajlı bir konuma soktuğunu göstermiştir. Dezavantajlı olmak bu öğrencilerin kötü koşullarda yaşamasına neden olmakta dolayısıyla toplumdaki eşitsizliği daha da arttırmaktadır. Araştırma göstermiştir ki okullar bu eşitsizliği ortadan kaldırmak yerine yeniden üretmektedir. Okulun çocukların hayatındaki rolü öğrencilere sertifika sağlayan pragmatik bir kurum olarak belirtilmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, tarlada çalışan öğrencilerin okulda başarılı olma şanslarının daha az olduğunu ve okullaşma yoluyla sınıf konumlarını koruduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışma, eğitimde ve toplumda çocuk işçiliği ile ilgili alınması gereken önlemlerin ihtiyacını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative study was to explore experiences of the students working on the farm in and the role of school in their lives from the perspectives of students, parents, and teachers. A middle school was chosen in a district of Şanlıurfa. Critical ethnography was used to conduct the study as it gives voice to the participants to describe their situation and to bring consciousness to them. For the data collection, semi-structured interviews, observation, and field journals were used. The participants consisted of 12 7th grade students, 6 parents and 5 teachers. The data were analysed through content analysis by utilizing MAXQDA. The results of the study indicated that students working on the farm are disadvantaged since they combine work and school resulting from living in families with low socioeconomic status and high fertility. Being disadvantaged leads these students to live in poor conditions, consequently increasing inequalities in society. The study has revealed that schools reproduce these inequalities instead of eliminating them. On the other hand, the role of the school was revealed to be only a pragmatic institution that provides certificates for the students. In conclusion, the results of the study aver that student working on the farm had fewer chances to be successful at school and the inequalities which make them disadvantaged are reproduced through schooling. Furthermore, the study set forth the need for acts related to elimination of child labour in education and society.