Uzaktan eğitimle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma halkası tekniğinin dil öğrenme motivasyonuna etkisi
The effect of speech circle technique on language learning motivation in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 763659
  2. Yazar: ESRA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada iletişim kurmayı gerektiren bir teknik olan konuşma halkası tekniğinin öğrencilerin motivasyonlarına nasıl bir etkide bulunacağı ortaya konmak istenmiştir. Araştırma, konuşma halkası etkinliklerinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenme motivasyonu üzerindeki etkisini incelemek için Fırat Üniversitesi TÖMER'de öğrenim gören B2 seviyesindeki 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel bir araştırma olan bu çalışmada ön test son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda 30, kontrol grubunda 30 öğrenci yer almaktadır. Deney grubundaki öğrenciler ile uzaktan eğitim yoluyla her biri 40 dakika süren 20 uygulama gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek içsel motivasyon, araçsal motivasyon ve kültürel motivasyon olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçekten elde edilen verilerin normallik dağılımı kontrol edilmiş, normallik varsayımı karşılanmadığı için nonparametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi (p) .05 olarak alınmıştır. Deney grubundaki öğrencilere ait ön motivasyon ve son motivasyon puanları arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını belirlemek için yapılan Wilcoxon işaretli sıralar testi sonucuna göre sadece içsel motivasyon faktöründe anlamlı farklılık (z = -2.674; p.05) ve kültürel motivasyon (z = -.916; p>.05) faktörlerinde ise aradaki farkın anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. İçsel motivasyonun, insanları başarıya ulaştıran en önemli motivasyon türü olduğu göz önünde bulundurulduğunda deney grubu için ulaşılmak istenen noktaya kısmen ulaşıldığı söylenebilir. Kontrol grubundaki öğrencilere ait ön motivasyon ve son motivasyon puanları arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını belirlemek için yapılan Wilcoxon işaretli sıralar testi sonucuna göre içsel motivasyon (z = -1.576; p>.05) ve araçsal motivasyon (z = -1.173; p>.05) faktörlerinde aradaki farkın anlamlı olmadığı bununla birlikte kültürel motivasyon (z = -1.976; p.05, araçsal motivasyon U = 418.500 p>.05, kültürel motivasyon 336.500 p>.05). Buna bağlı olarak bu denence doğrulanmamıştır. Bu çalışma daha önce uygulanıp başarıya ulaşılan konuşma halkası tekniği çalışmalarından farklı olarak uzaktan eğitimle gerçekleştirilmiştir. Bu yüzden sonuncu denencenin doğrulanmama sebebinin uzaktan eğitimin yapılan araştırmalarla ortaya konmuş olumsuz sonuçlarından kaynaklandığı söylenebilir. Sonuç olarak uzaktan eğitimle gerçekleştirilen konuşma halkası uygulamalarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenme motivasyonunu kısmen olumlu etkilese de genel anlamda çok büyük bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal how the speech circle technique, which is a technique that requires communication, will affect the motivation of the students. The research was carried out with 60 B2 level students studying at Fırat University TÖMER to examine the effect of speech circle activities on the motivation to learn Turkish as a foreign language. In this experimental study, pretest posttest control group design was used. There are 30 students in the experimental group and 30 students in the control group. 20 activities, each lasting 40 minutes, were carried out with the students in the experimental group through distance education. The Motivation Scale for Learning Turkish as a Foreign Language was used as a data collection tool. This scale consists of three sub-dimensions: intrinsic motivation, instrumental motivation, and cultural motivation. The normality distribution of the data obtained from the scale was checked, and since the normality assumption was not met, the nonparametric Wilcoxon signed-rank test and Mann Whitney U test were used. In the statistical analysis of the data and interpretations, the level of significance (p) was taken as .05. According to the Wilcoxon signed-rank test result, which was conducted to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the students in the experimental group, a significant difference was found only in the intrinsic motivation factor (z = -2.674; p.05) and cultural motivation (z = -.916; p>.05) factors were found to be not significant. Considering that intrinsic motivation is the most important type of motivation that leads people to success, it can be said that the desired point has been partially reached for the experimental group. According to the result of the Wilcoxon signed rank test, which was conducted to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the students in the control group, intrinsic motivation (z = -1.576; p>.05) and instrumental motivation (z = -1.173; p>.05) factors were found to be not significant but a significant difference was found in the cultural motivation (z = -1.976; p.05, instrumental motivation U = 418.500 p>.05, cultural motivation 336.500 p>.05) Accordingly, this hypothesis has not been confirmed. This study was carried out with distance education, unlike the speech circle technique studies, which were applied and successfully achieved before. Therefore, it can be said that the reason why the last hypothesis was not confirmed is due to the negative results of distance education revealed by researches. As a result, it has been determined that although the speech circle activities carried out with distance education partially affect the motivation to learn Turkish as a foreign language, it does not have a great effect in general.