Covid-19 pandemi dönemi ve uzaktan çalışmanın performans ile ilişkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the relationship between the Covid-19 pandemic and remote working with performance
- Tez No: 763681
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çağımız teknolojisinin getirdikleri ile işletmeler maliyetlerini azaltmak ve kar oranlarını yükseltmek amacı ile yeni iş modelleri benimseme süreçlerini araştırmaktadırlar. Özellikle Covid-19 pandemisi ile gündeme gelen uzaktan çalışma modeli tüm işletmeler tarafından kısa sürede kabul gören bir model halini almıştır. Geçmişte şirketler tarafından pek tercih edilmemiş olan uzaktan çalışma modelinin bu dönemde oldukça fazla öneme sahip olması, çalışan kişinin performansı üzerindeki etkinin araştırılması hususunu ön plana çıkartmıştır. Bu sebeple araştırmanın amacı uzaktan çalışma modelinin iş performansı üzerindeki etkisini belirlemek, literatüre ve gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
With the technology of our age, businesses are investigating the processes of adopting new business models with the aim of reducing their costs and increasing their profit rates. The remote working model, which has come to the fore especially with the Covid-19 pandemic, has become a model that has been accepted by all businesses in a short time. The fact that the remote working model, which was not preferred by companies in the past, has a great importance in this period has brought the issue of researching the effect on the performance of the employee to the fore. For this reason, the purpose of the study is to determine the effect of the teleworking model on work performance and to shed light on the literature and future studies.