Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere sakal tıraşı olma becerisinin öğretiminde video ipucu yönteminin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of video clue method in teaching individuals with autism spectrum disorders to shavave A beard
- Tez No: 763740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireye Sakal Tıraşı Olma Becerisinin öğretiminde Video İpucuyla Öğretim uygulamalarının etkililiği araştırılmıştır. Çalışma tek denekli deneysel araştırma modellerinden Denekler Arası Çoklu Başlama Modeline göre tasarlanmıştır. Hedeflenen becerinin öğretiminde video ipucuyla öğretim uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışmaya OSB tanısı olan ve sakal tıraşı olma becerisine sahip olmayan ikisi 20 yaşında, biri 24 yaşında olan üç birey katılmıştır. Sakal tıraşı olma becerisi için öğretim programı hazırlanarak bağımlı değişkene ilişkin doğru tepki sayısı araştırmacı tarafından hazırlanan veri kayıt formlarına çoklu fırsat yöntemi ile kaydedilmiştir. Öğretim oturumlarından sonra becerinin genellenebilmesi ve kalıcılığına ilişkin izleme verileri toplanmıştır. Araştırma boyunca kaydedilen veriler grafiksel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları OSB'li bireylere sakal tıraşı olma becerisinde Video İpucu Yönteminin etkili olduğunu, OSB'li bireylerin beceriyi genelleyebildiğini ve kalıcılığı sağlayabildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of Video Clue Applications in teaching the beard shaving skill to individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD) is analysed. The study was designed according to the Between-Subject Multiple Starting Model, one of the single subject research models. In teaching of the targeted skill, teaching practices with video hints were included. Three individuals who do not have the Beard Shaving Skill and are diagnosed with ASD , two of them are 20 years old and one 24 years old, participated in the study. By preparing a curriculum for the beard shaving skill, the number of correct responses to the dependent variable were recorded in the data registration forms prepared by the researcher by using the multi-opportunity method. After the teaching sessions, the follow-up data on the generalization and permanence of the skill were collected. The data recorded during the research were analyzed by graphical analysis method. Research findings presented that Video Hinting Method is effective in the beard shaving skill of individuals with ASD, individuals with ASD can sustain and generalize the skill.