Kurkumin konsantrasyonunun ve periyodik beslenmenin parazitoit Bracon hebetor Say, 1836 (Hymenoptera: Braconidae)'nin ergin yaşam süresi ve yumurta yüküne etkileri
Effects of curcumin concentration and periodically feeding on adult longevity and egg load of parasitoid, Bracon hebetor Say, 1836 (Hymenoptera: Braconidae)
  1. Tez No: 763741
  2. Yazar: SEVİM TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, farklı kurkumin konsantrasyonunun ve periyodik beslemenin parazitoit, Bracon hebetor Say, 1836 (Hymenoptera: Braconidae)'nin ergin yaşam süresi ve yumurta yüküne etkileri incelendi. Denemeler 26±1°C sıcaklık ve %60±5 bağıl nem içeren kontrollü laboratuvar koşullarında yapıldı. Denemeler süresince herhangi bir fotoperiyodik rejim uygulanmadı. Dişi parazitoitlerde en yüksek ömür uzunluğu, 5 µM kurkumin katkılı beslenme grubunda elde edildi. Erkek parazitoitlerde ise kontrol grubuna göre anlamlı bir fark görülmedi. Periyodik beslenme deneylerinde 5 µM'lık kurkumin katkılı besin kullanıldı. Dişi parazitoitlerde en yüksek ömür uzunluğuna bir gün aç bir gün tok grubunda elde edilirken, erkek parazitoitlerde ise sürekli beslenen grupta elde edildi. Kurkumin konsantrasyonunun yumurta yüküne etkisi, yaşa bağlı olarak dalgalanmalar gösterse de, konsantrasyon arttıkça artma eğilimindeydi. Bütün beslenme gruplarında dişi parazitoitler erkek parazitoitlerden daha uzun süre yaşadılar. Sonuçlarımıza göre, Bracon hebetor, biyolojik kontrolde etkili bir biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different curcumin concentrations and periodic feding on the adult longevity and egg load of the parasitoid, Bracon hebetor Say, 1836 (Hymenoptera: Braconidae) were investigated. The experiments were carried out under the controlled laboratory conditions at 26±1°C and 60±5% relative humidity. No photoperiodic regime was applied during the experimentss. The highest adult longevity in female parasitoids was obtained in the 5 µM at the curcumin supplemented feeding group. There was no significant difference in male parasitoids compared to the control group. In periodic feding experiments, 5 µM curcumin added food was used. The highest adult longevity in female parasitoids was obtained in the one-day starved and one-day fed group, while in the male parasitoids it was obtained in the continuously fed group. Although the effect of curcumin concentration on egg load fluctuated with age, it tended to increase as the concentration increased. Female parasitoids lived longer than male parasitoids in all feeding groups. According to our results, Bracon hebetor can be used as an effective biological control agent in biological control.