Öğretmen adaylarının akıllı telefon kullanım yeterliklerinin belirlenmesi
Determining the smart phone use competencies of teacher candidates
  1. Tez No: 763779
  2. Yazar: ONUR BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının akıllı telefon yeterlik düzeylerinin incelenmesidir. Ayrıca bu araştırmada öğretmen adaylarının akıllı telefon yeterliklerinin cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, sınıf düzeyi ve akıllı telefon kullanım yılına göre farklılaşma durumunu incelemek de amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama yöntemi ve ölçek uyarlama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Sakarya Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 629 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve bu araştırmada Türkçeye uyarlanan, orijinal adı The SmartPhone Competency Scale (SPCS) olan ölçek kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri üzerinde analiz işlemleri gerçekleştirilirken SPSS 20.0 paket programı ve AMOS 24.0 programı kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan verilerin normal dağılım gösterme durumunu tespit etmek için basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Araştırma verileri ile Doğrulayıcı Faktör Analizi, Cronbach Alpha güvenirlik analizi, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi, Tukey HSD testi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Türkçeye uyarlanan ölçeğin Doğrulayıcı Faktör Analizi kapsamında model uyum değerlerinden SRMR değerinin mükemmel uyuma sahip olduğu, diğerlerinin ise kabul edilebilir uyuma sahip olduğu görülmüştür. Ölçeğin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısının ise α=.893 olduğu tespit edilmiştir. Yani uyarlanan ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu bulunmuştur. Araştırmanın diğer bulguları incelendiğinde ise öğretmen adaylarının akıllı telefon yeterliklerinin ve tüm alt faktörlerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının akıllı telefon yeterliklerinin cinsiyete ve öğrenim görülen bölüme göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı, sınıf düzeyi ve akıllı telefon kullanım yılına göre ise anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the smartphone competency levels of teacher candidates. In addition, in this study, it was also aimed to examine the differentiation of teacher candidates' smartphone competency according to gender, department of education, class level and smartphone usage year. In the research, general survey method and scale adaptation method, which are one of the quantitative research methods, were used. The sample of the study consisted of 629 teacher candidates studying at Sakarya University and Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Education in the 2021-2022 academic year. The data of the study were collected using the Personal Information Form and the scale, originally called The SmartPhone Competency Scale (SPCS), which was adapted into Turkish in this study. SPSS 20.0 package program and AMOS 24.0 program were used while performing the analysis on the research data. In order to determine the normal distribution of the data collected from the participants, the kurtosis and skewness values were examined. As a result of this examination, it was seen that the data had a normal distribution. Confirmatory Factor Analysis, Cronbach Alpha reliability analysis, descriptive statistics, independent sample t-test and one-way analysis of variance, Tukey HSD test were performed with the research data. As a result of the analyzes made, it was seen that the SRMR value, one of the model fit values, within the scope of Confirmatory Factor Analysis of the scale, which was adapted into Turkish, had a perfect fit, while the others had an acceptable fit. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale was found to be α=.893. In other words, it was found that the adapted scale is a valid and reliable measurement tool. When the other findings of the study were examined, it was seen that the smartphone competency of the teacher candidates and all sub-factors were moderate. In addition, it was determined that the smartphone competency of the teacher candidates did not differ significantly according to the gender and the department of education, but differed significantly according to the class level and the year of use of the smartphone.