İbn Kudâme'nin el-Muğnî adlı eserinin nikâh bölümünde Şâfiî mezhebine nisbet ettiği görüşlerin değerlendirilmesi
The evaluation of Ibn Gudamah's opinions about the Shafi̇'i section in the wedding section of the work named al-Mughni
- Tez No: 763824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İbn Kudâme'nin el-Muğnî adlı eserinin nikâh bölümünde Şâfiî mezhebine nisbet ettiği görüşlerin değerlendirilmesini amaçladığımız bu çalışmamız; giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümü olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi hakkında kısa bilgi verildikten sonra ikinci bölümde İbn Kudâme'nin hayatı, ilmî kişiliği ve başta el-Muğnî olmak üzere eserleri hakkında genel bir bilgi verilecektir. Üçüncü bölümde nikâh ile ilgili genel bir bilgi verildikten sonra çalışmamızda esas aldığımız el-Muğnî'nin nikâh bölümünde Şâfiî mezhebine nisbet edilen görüşler Şâfiî mezhebine ait bazı temel kaynaklarla mukayese edilerek değerlendirilecektir. Sonuç bölümünde ise mezkûr eserin ilgili bölümünde Şâfiî mezhebine nisbet edilen görüşlerin Şâfiî mezhebiyle aynı olup olmadığı veya mezhepte yer alan iki görüşten biri olduğu ya da mezhep içi ihtilaflı olduğu şeklinde tasnifi yapılarak ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, in which we aimed to evaluate the views of Ibn Qudamah's work al-Mughni related to the Shafi'i sect in the wedding section, consists of four parts: introduction, two main parts and conclusion section. After giving brief information about the subject, purpose and method of the research in the introduction section, a general information about the life of Ibn Qudamah, his scientific personality and his works, especially al-Mughni, will be given in the second section. After giving a general information about the wedding in the third section, the opinions related to the Shafi'i sect in the wedding section of al-Mughni, which we are based on in our study, will be evaluated by comparing them with some basic sources belonging to the Shafi'i sect. In the conclusion section, the opinions related to the Shafi'i sect in the relevant section of the aforementioned work will be classified as the same as the Shafi'i sect or as one of the two opinions contained in the sect or as being in intra-sectarian conflict.