Silis dumanının betonun fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
Effects of silica fume on the physical and mechanical properties of concrete
  1. Tez No: 76385
  2. Yazar: RAFET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
SİLİS DUMANININ BETONUN FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Rafet ÖZBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Bu araştırmada, Silis Dumanı çimento ile %5 ve %10 oranlarında yer değiştirmeli olarak ve %5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 oranlarında beton ve harç karışımlarına ilave edilerek hazırlanmıştır. Beton numunelere basınç ve yarmada çekme dayanım testleri uygulanmıştır. Harç karışımlarının bazı gruplarında karışım ve olgunlaşma suyu olarak deniz suyu kullanılmıştır. Harç numunelerine çekme ve basınç testleri uygulanmıştır. Bu çalışmalarda, silis dumanının harç ve betonların çekme ve basınç dayanımına etkisini belirleyen bir model denklemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Harç karışımlarında, karışım ve olgunlaşma suyu deniz suyu olan örneklerin 7 ve 28 günlük çekme ve basınç dayanımları, kontrol örneklerine göre daha düşük bulunmuştur. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Sözcükler : Silis Dumanı, basınç dayanımı, harç, çekme dayanımı, yarmada çekme dayanımı, kürleme suyu. Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF SILICA FUME ON THE PHYSICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF CONCRETE (M.Sc. Thesis) Rafet ÖZBEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT In this research, replacement of 5 to 10 percent silica fume by mass of the cement and 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 percent with addition SF to cement were prepared as mortar and concrete. Compressive Strength and Splitting Tensile Strength tests were applied to concrete specimens. In some mortar groups sea-water were used as mixture-water and curing-water. Tensile and compressive strengths were applied to the mortar groups. A regration model equation was tried to get for effects of silica füme on compressive and tensile strength of the concrete and the mortar groups. It was found that, tensile and compressive strength results of mortar groups which mixture water and curing water was sea water at 7th and 28th days were lower than control specimens. Science code : 225 1 1 0 1 Key Words : Silica fume, compressive strength, mortars, tensile strength, splitting tensile strength, curing water. Page number : 86 Adwiser : Asst.Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK