Kayaboğazı Baraj Gölü (Tavşanlı-Kütahya)'nde yaşayan (Leuciscus cephalus) (Linnaeus, 1758) ve Tinca tinca (l. 1758)'nın biyo-ekolojik özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 76393
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
KAYABOĞAZI BARAJ GOLÜ (Tavşanlı-KUTAHYA)'NDE YAŞAYAN Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758) VE Tinca tinca (L.,1758)'NIN BİYO-EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) AÜALAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül-1998 ÖZET Bu çalışma, Ocak- 1996, Aralık- 1997 tarihleri arasında Kayaboğazı Baraj Gölü'nde yapılmıştır. Bu baraj gölünde yaşayan ve ekonomik öneme sahip Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758) ve Tinca tinca (L“, 1758) populasyonla rının eşeysel yapısı ve yaş grupları, büyüme ve üreme özellikleri ile kondisyon faktörü araştırılmıştır. Ayrıca baraj gölü suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri de belirlenmiştir. Her iki türün I- VII yaşları arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi Leuciscus cephalus'da. W= 4,296 x 10”6 x L3'233, Tinca tinca'da W= 6,438 x 10"6 x L3,167 olarak hesaplanmıştır. Cinsel olgunluğa erişme yaşı Leuciscus cephalus'un erkeklerinde II, dişilerinde III, Tınca tinca'nın erkeklerinde III, dişilerinde IV olarak bulunmuştur. Üreme periyodunun Leuciscus cephalus için Mayıs ve Haziran aylarında, Tınca Unca için Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştiği belirlenmiştir. Yumurta sayısı ortalama olarak Leuciscus cephalus'da. 28244 tane, Tınca tinca'da. 42723 tane olduğu hesaplanmıştır.Diğer taraftan, bu baraj gölünün su kalitesi de fiziksel ve kimyasal olarak belirlenmiştir. Bilim kodu :40 1 04 ve 40 1 05 03 Anahtar kelimeler :Kayaboğazı Baraj Gölü, Leuciscus cephalus, Tinca tinca, Biyo-Ekoloji. Sayfa numarası : 1 52 Yönetici :Prof. Dr. Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
Ill A STUDY ON BIO-ECOLOGY OF Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758) AND Tinca tinca (L.,1758) INHABITING KAYABO?AZI DAM LAKE (KÜTAHYA-TÜRKİYE) (Ph. D. Thesis) Ali ALAS GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ September,1998 ABSTRACT This study was carried out between January, 1996 and December, 1997 in Kayaboğazı Dam Lake. The structure of population, growth, condition factor and reproduction of Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758) and Tinca tinca (L.,1758) living in this dam lake were investigated. In addition, physical and chemical features of water in this lake were also determined. The age of each species ranges from I to VII. The equation of length and weight relation were calculated as W= 4,296 x 10“6 x Log x L3'233 in Leuciscus cephalus and W= 6,438 x 10”6 x L3167 in Tinca tinca. The sexual maturation age was II in male, III in female of Leuciscus cephalus and was III in male and IV in female of Tinca tinca. The spawning period for Leuciscus cephalus was determined to be May and June, in Tinca tinca June and July as well. The average number of eggs were calculated to be 28244 in Leuciscus cephalus.IV and 42723 in Tinca tinca. On the other hand, water quality of this dam lake were also determined as physical and chemical parameters. Science code Key words Page number Adviser :40104and40105 03 :Kayaboğazı Dam Lake, Leuciscus cephalus, Tinca tinca, Bio-Ecology :152 :Prof. Dr. Kemal SOLAK