8. sınıf basınç ünitesi konu ve kavramlarının öğretiminde Ters Yüz Sınıf Modeli etkinlikleri ve akademisyen görüşleri
Flipped Classroom Model activities and academician views in the teaching of 8th grade pressure unit topics and concepts
- Tez No: 763921
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY KARAMUSTAFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde eğitim öğretim sürecinde farklı olarak uygulanabilen birçok yöntem, teknik ve modeller bulunmaktadır. TYS modeli klasik öğretim tekniklerini tersine uyarlayan bir modeldir. Konu öğretiminin evde etkinliklerin ise okul ortamında yapıldığı bir model olarak tanımlanabilir. Bu araştırma. 8.sınıf“basınç”ünitesi konu ve kavramlarının öğretiminde ters yüz sınıf modeli etkinliklerinin geliştirilmesi ve bu etkinlikler hakkında akademisyen görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Basınç ünitesi, katı, sıvı ve gaz basıncı konularına yönelik ayrı ayrı ters yüze sınıf modeli etkinlikleri geliştirilmiştir. Çalışma Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde fen eğitiminde görev yapan 6 akademisyen ile yürütülmüştür. Çalışma grubu amaçlı örneklem ile belirlenmiştir. Çalışma nitel araştırma yaklaşımları içerisinde yer alan tasarım temelli destekli olgu bilim deseni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmış ve yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler yapılmadan bir hafta önce çalışma kapsamında geliştirilen katı, sıvı ve gaz basıncı ters yüz sınıf modeli etkinlikleri yazılı ve videolu dokümanlar akademisyenlerin incelemesi amacıyla mail yoluyla iletilmiştir. Akademisyenlerin izni dahilinde verilerin ses kayıtları alınmıştır. Veri analizleri nitel veri analiz aracı MAXQDA 2022 programı ile analiz edilmiştir. Ses kayıtları yazılı dokümanlara çevrilerek kodlar oluşturulmuştur. Bulgular şekiller ve Çizelgeler halinde sunulmuştur. Araştırma neticesinde 8. sınıf basınç ünitesi; katı, sıvı ve gaz basıncı ters yüz sınıf modeli etkinliklerinin TYS modeline uygun olarak hazırlandığı öğrenmenin kalıcılığını artıran bir model olduğu, sınıf içi aşaması için daha fazla etkinlik yapmaya olanak sağlayan bir model olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katı basıncına yönelik geliştirilen etkinliklerin öğrenci seviyesine uygun olarak hazırlanıldığı değerlendirme aşamasına eklemeler yapılması gerektiği ve katı basıncı öğretiminde avantajlar sağlayacağı belirtilmiştir. Sıvı basıncına yönelik geliştirilen etkinlikler hakkında akademisyen görüşleri, TYS modeline uygun hazırlanıldığı, ders kazanımlarına, öğrenci seviyelerine uygun olduğu şeklinde belirtilmiştir. Gaz basıncı TYS modeli etkinliğinin ise TYS modeline, öğrenci seviyesine ve ders kazanımlarına uygunluğu belirtilmiştir. Araştırma sonuçları, çalışma kapsamında geliştirilen katı-sıvı-gaz basıncı etkinliklerinin basınç ünitesi öğretiminde kullanılabileceği, TYS modelinin diğer öğretim yöntem ve tekniklerine yönelik üstün özelliklerinin olmasından dolayı basınç ünitesi öğretiminde kullanılabileceği, etkinliklerin ölçme değerlendirme aşamalarına eklemeler yapılabileceği gibi öneriler sunulmuştur. Bu çalışma TYS modeli ile ilgili araştırma yapacak araştırmacılara, fen bilimleri öğretmenlerine, dersinde TYS modeli kullanmak isteyen öğretmenlere yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, there are many methods, techniques and models that can be applied differently in the education process. The TYS model is a model that reverses classical teaching techniques. It can be defined as a model where subject teaching is carried out at home and activities are carried out in the school environment. This is research. In order to develop inverted classroom model activities in the teaching of 8th grade“pressure”unit topics and concepts and to determine the opinions of academicians about these activities. Separate inverted classroom model activities have been developed for pressure unit, solid, liquid and gas pressure issues. The study was conducted with 6 academicians working in science education at Amasya University Faculty of Education. The study group was determined by the sample for purpose. The study was carried out with design-based supported case science design within qualitative research approaches. Semi-structured interview questions were used as data collection tools and face-to-face interviews were conducted. One week before the interviews, the solid, liquid and gas pressure inverted classroom model activities developed within the scope of the study were sent by e-mail for the purpose of examination of the academicians with written and video documents. With the permission of the academicians, audio recordings of the data were taken. Data analyses were analyzed with qualitative data analysis tool MAXQDA 2022 program. Codes were created by converting audio recordings into written documents. The findings are presented in figures and charts. As a result of the research, the 8th class pressure unit; It was concluded that the solid, liquid and gas pressure inverted class model activities were prepared in accordance with the TYS model, which increased the permanence of learning, and that it was a model that allowed more activities for the in-class stage. In addition, it is stated that additions should be made to the evaluation stage, where the activities developed for solid pressure are prepared in accordance with the student level and will provide advantages in teaching solid pressure. The opinions of academicians about the activities developed for liquid pressure are stated as being prepared in accordance with the TYS model and being suitable for course outcomes and student levels. The effectiveness of the gas pressure TYS model is stated to be suitable for the TYS model, student level and course achievements. The results of the research suggested that the solid-liquid-gas pressure activities developed within the scope of the study could be used in the teaching of the pressure unit, that the TYS model could be used in the teaching of the pressure unit due to its superior features for other teaching methods and techniques, and that additions could be made to the measurement and evaluation stages of the activities. This study is thought to be useful to researchers who will conduct research on the TYS model, science teachers, and teachers who want to use the TYS model in their lessons.