Kolorektal kanser hastalarında pre ve post operatif TH1/TH2 sitokin dengesinin ve yeni sitokinlerin araştırılması
Investigation of PRE and post operative TH1/TH2 cytokine balance and new cytokines in colorectal cancer patients
  1. Tez No: 763922
  2. Yazar: EMRE GÜLÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kolorektal kanserler tüm dünyada en çok mortaliteye neden olan 2. kanser türüdür. Artan tedavi seçenekleri, gelişmiş cerrahi teknikler, yeni geliştirilen kemo-radyoterapi ajanları ve tarama testlerinin yaygınlaştırılması gibi unsurlarla birlikte hem morbidite hem de mortalite oranında ciddi gelişmeler kaydedilmiş olmasına rağmen hala dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden önemli bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Son gelişmelerle birlikte KRK patogenezinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi immün modülatörlerin rollerinin daha iyi anlaşılması ve bu bağlamda yeni tedavi seçeneklerin ortaya atılması ile kanser immünoterapisi kavramı doğmuştur. Temel olarak bağışıklık sistemini güçlendirerek tümör hücrelerinin immün sistem tarafından daha kolay tanınması ve daha kolay öldürülmesini amaçlayan bu yeni ajanların gelişimi özellikle ileri evre kolorektal kanser hastaları için umut vericidir. Bizim çalışmamızda 29 hasta ve 30 sağlıklı gönüllüden oluşan iki grup incelemeye dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan kan örnekleri santrifüje edilerek serumları depolanmış ve 6 adet sitokin (IL-4, IL-10, IL-23r, IL-37, IL-40 ve IFN-gamma) hazır ELISA kitleri kullanılarak analiz edilmiştir. Hastalar ve kontrol grubumuzun sitokin düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Aynı zamanda tümörün evresi, boyutu, lokalizasyonu veya invazyon özellikleri de serum sitokin düzeyleri ile korelasyon göstermemektedir. Serum IL-4 düzeyi ve tümörün diferansiyasyon derecesi ile anlamlı bir paralellik gözlenmiştir. Postoperatif 3-4. haftalar arasında alınan kan örneklerindeki serum sitokin düzeyleri incelendiğinde ise IL-4, IL-10, IL-23r, IL-40 ve IFN-gamma düzeyleri hem kontrol grubuna hem de pre-operatif alınan kan düzeylerine göre anlamlı yüksek bulunmuş ancak bu durum vücudun travmaya karşı immünolojik yanıtı olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar daha sonraki çalışmalar için yol gösterici nitelikte olmakla birlikte bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the second most mortal cancer subtype all over the world. Thanks to the increased treatment options, well developed surgical techniques, newly recognized chemo-radiotherapy protocols and expanded screening tests, the rate of mortality and morbidity becomes lower, nevertheless CRC shows itself still as a serious life-treatening health problem. Along with the recent developments, the concept of cancer immunotherapy has emerged with a better understanding of the roles of immune modulators in the pathogenesis of CRC, as in other cancer types, and with the introduction of new treatment options in this context. The development of these new agents, which basically aim to strengthen the immune system and make tumor cells easier to recognize and kill more easily by the immune system, is especially promising for advanced colorectal cancer patients. Two groups of 29 patients and 30 healthy volunteers were included in our study. Blood samples taken from the participants were centrifuged and their serum was stored and 6 cytokines level (IL-4, IL-10, IL-23r, IL-37, IL-40 and IFN-gamma) were analyzed using ready-made ELISA kits. When the cytokine levels of the patients and the control group were compared, no statistically significant difference was found. At the same time, the stage, size, localization or invasion characteristics of the tumor do not correlate with serum cytokine levels.A significant parallel correlation was observed with serum IL-4 level and the degree of differentiation of the tumor. When the serum cytokine levels in the blood samples taken between postoperative 3rd to 4th weeks were examined; IL-4, IL-10, IL-23r, IL-40 and IFN-gamma levels were found to be significantly higher compared to both the control group and pre-operative serum levels, but this statistics evaluated as the immunological response against the body's trauma. Although these results are guiding for future studies, more comprehensive studies are needed on this subject.