Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının dijital materyal tasarım deneyimlerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi: Bir karma yöntem araştırması
Assessment of digital material design experiences of preservice social studies teachers in terms of various variables: A mixed design research
- Tez No: 763941
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde değişen çağ koşullarına, gelişen teknolojiye uyum sağlamak önemli hale gelmiş ve söz konusu uyumun gerçekleşmesinde öğretmenin rolü artmıştır. Öğrencileri hayata hazırlayan her öğretmen gibi Sosyal bilgiler öğretmenlerinin de uyumun sağlanmasında ilgili donanıma sahip olması gerekmektedir. Öğretmenlerin lisans eğitimlerinden başlayarak sürecin içerisine dahil edilmeleri ilgili donanımlara sahip olmalarına yardımcı olabilir. Teknoloji ve Sosyal Bilgilerin bütünleşmesi sürecine geçişin sağlıklı olabilmesi için öğretmen adaylarının lisans eğitimleri sırasında dijital eğitim-öğretim materyallerinin kullanımına yönelik eğitim almaları önem arz etmektedir. Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının çevrimiçi dijital materyal geliştirme süreci deneyimlerini çeşitli değişkenler açısından değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırmada gömülü karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma grubunu, otuz Sosyal Bilgiler öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak ölçekler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve katılımcı günlüğü kullanılmıştır. Verilerin analizinde, İlişkili Örneklemler t Testi (Nicel) ve tümevarımsal (Nitel) analizden yararlanılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin karşılaştırılmasından elde edilen karma veriler değerlendirildiğinde, nitel verilerde ifade edilen ilgili deneyimlerin, nicel verilerde ulaşılan anlamlılık, orta ve geniş düzeyde etki büyüklüğünü desteklediği söylenebilir. Öğretmen adaylarının teknoloji entegrasyonlarının sağlanması için onlara dijital materyal geliştirme fırsatının verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In present, it is become crucial to comply with shifting today's educational conditions and advancements in technology. In this compliance to the technology, teacher's role is considered as significant. As every single teacher who prepares students for the future, social studies teachers need to possess necessary skills for this compliance. To accomplish this goal, it may be helpful that teachers should be included into education process during their undergraduate to attain those skills. In this manner, for successful fusion process of technology-social studies integration, it is important for preservice teachers to receive training on the use of digital education materials during their undergraduate education. In this study, embedded mixed design was used to assess preservice social studies teachers' digital material design experiences based on various variables. The study group was comprised of thirty preservice social studies teachers. In order to collect data, scales and semi-structured interview protocol, and participant diary were utilized in the study. Data was analyzed through paired sample t-test (quantitative) and inductive analysis (qualitative). Considering the mixed data gathered from quantitative and qualitative data, it can be concluded that relevant experiences derived from qualitative data, and significant results obtained from quantitative analysis indicated medium and large level of effect size. It is recommended that preservice social studies teachers needs to have opportunity to develop digital materials so as to provide their technology integration.