The impact of student-centered activities on developing listening skills of young learners
Öğrenci merkezli etkinliklerin genç öğrencilerin dinleme becerilerini geliştirmeye etkisi
- Tez No: 689801
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde dünyada teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler insanları yakınlaştırmış ve bu durum yeni dünyanın gereksinimlerine uyum ihtiyacı yaratmıştır. Bu nedenle, İngilizce ortak bir uluslararası dil olarak tanıtılmaktadır. İkinci ve yabancı dil öğrenimi ve öğretimi son yüzyılda ön plana çıkmıştır. Araştırmacılar, çeşitli öğretim yöntemlerini, yaklaşımlarını ve tekniklerini ileri sürdüler ve organize ettiler. Dil öğretiminde, dilbilgisi çeviri yöntemi (GTM), doğrudan yöntem (DM) ve işitsel-dilsel yöntem (ALM) vb. gibi geleneksel yöntemler bulunur. Bu geleneksel yöntemler, dil yapısına önem vermekte ve dil sınıflarında daha öğretmen odaklı bir dil öğretimi ortamı düzenlemektedir. Öte yandan, Telkin yöntemi (Suggestopedia), Toplumda Dil Öğrenimi (CLL) ve İletişimsel Dil Öğretimi (CLT) gibi yeni yaklaşımlar, öğrenme çabalarında aktif hale gelen dil öğrenenlerin iletişimsel ve amaçlı dil kullanımına önem vermektedir. Bu öğrenme dönemleri, öğrencilerin gereksinimleri, endişeleri ve yeteneklerine göre düzenlenir. Öğrenci merkezli bir ortamda, öğrenciler bir dili küçük gruplar veya ikili gruplar halinde işleyerek iletişimsel ve otantik bir ortamda kolay bir şekilde öğrenebilirler. Bu nedenle, bu çalışma, genç öğrencilerin dinleme başarılarının öğrenci merkezli etkinlikler yardımıyla geliştirilip geliştirilmeyeceğini ortaya çıkarmayı, bunu sağlayarak onları aktif olmayan bir konumdan aktif dil öğrenenlere taşımayı amaçlamıştır. Bu amaçla Diyarbakır'da bir ortaokulda öğrenim gören 60 5. sınıf öğrencisi çalışmaya dahil edilmiş ve ortaokul öğrencilerinin dinlediğini anlama performanslarına etkileri için karma yöntem araştırma deseni benimsenmiştir. Bu çalışma, 2020-2021 bahar döneminde ön test ve son test deneysel desen olarak uygulanmıştır. Katılımcılar deney grubuna 5/A (N = 30) ve kontrol grubuna 5/B (N = 30) olarak uygun örneklemeye göre atanmıştır. Nicel verilerin toplanması için ön testler ve son testler düzenlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına dönemin ilk haftalarında dinleme başarı testi içeren ön testler uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerle, çalışmanın her iki bölümünde de ikinci haftadan itibaren, ders kitaplarından çalıştıkları konulara bir ders süresince yaklaşık 7 hafta boyunca tamamlayıcı araç olarak öğrenci merkezli etkinlikler ile dinleme dersleri verilmiştir. Diğer taraftan kontrol grubu derslerini alışılmış tekniklerle almaya devam etmiştir. Uygulamanın ardından dinleme başarı testi içeren son testler dağıtılmıştır. Nicel veriler SPSS 25.0 istatistik paket programında Bağımsız Grup T-test, Bağımlı Gruplar T-test kullanılarak analiz edildi. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla nitel veriler toplanmıştır. Bu, nicel bulguları destekleyebilecek ve düşüncelerini nicel sonuçlarla ilişkilendirebilecek deney hakkında katılımcıların fikirlerini almak için öğrenci merkezli dinleme oturumlarının sonunda gerçekleştirildi. Son testlerin uygulanmasından bir hafta sonra yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Genç öğrencilerin dinleme becerileri ile ilgili olarak, deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak bir fark olduğu keşfedilmiştir. Bu bulgulara dayalı olarak, öğrenci merkezli etkinliklerle desteklenen derslerin öğrencilerin dinleme becerisini geliştirmede başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Nitel veriler, öğrenci merkezli dinleme etkinliklerinin İngilizce algıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the quick developments in technology have brought people closer, and this situation has created a need for adaptation to the requirements of the new world. For that reason, English is promoted as a common international language. Second, foreign language learning and teaching came into prominence in the last century. Researchers have put forward and organized several teaching methods, approaches, as well as techniques. In language teaching, traditional methods such as Grammar Translation Method (GTM), Direct Method (DM) and Audio-lingual Method (ALM), etc. are found. These conventional methods seem to give importance to the language structure and organize a more teacher-centered language teaching atmosphere in language classrooms. On the other hand, new approaches such as Suggestopedia, Community Language Learning (CLL), and Communicative Language Teaching (CLT), etc. attach importance to communicative and purposeful language usage by language learners who become active in their learning endeavors. These learning periods are organized related to the requirements, concerns, and capabilities of learners. In a learner-centered environment, students can learn a language in an easy way within a communicative and authentic environment by processing meaning in small groups or pairs. Thus, this study is aimed at figuring out whether young learners' listening achievements might be improved with the help of student-centered activities, providing these move them from a position of inactive to active language learners. To this end, 60 5th grade students at a secondary school in Diyarbakır were included, and a mixed methods research design was adopted for the impact on the secondary school students' listening comprehension performance. This study was implemented as a pre-test and post-test experimental design during the 2020-2021 spring term. Participants were assigned randomly to the experimental group as 5/A (N=30) and the control group as 5/B (N=30) according to convenience sampling. In order to collect quantitative data, pre-tests and post-tests were organized. Experimental and control groups had pre-tests containing listening achievement tests in the first weeks of the period. With students in the experimental group, for both parts of the study starting from the second week, listening lessons were provided with student-centered activities as completing tools for the subjects they studied from their course books in one lesson, approximately 7 weeks. On the other hand, the control group continued to have their lessons with their usual techniques. After the implementation, post-tests with a listening achievement test were distributed. Quantitative data was analyzed by using the Independent Samples T-test and Paired Samples T-test on SPSS 25.0 statistical package programme. Additionally, qualitative data was gathered through a semi-structured interview. This was carried out at the end of student-centered listening sessions to get ideas from participants about the experiment, which might support the quantitative findings and associate their thoughts with quantitative results. A semi-structured interview was conducted one week after the post-test administration. Regarding young learners' listening abilities, it was discovered that there was a statistically significant difference between the experimental and control groups. Based on these findings, it was concluded that classes supplemented with student-centered activities were successful in improving students' listening skills. The qualitative data revealed that student-centered listening activities had a favorable impact on their perceptions of English.