Türkiye Türkçesi dil bilgisi yapısının şan eğitimi amaç, ilke ve teknikleri açısından incelenmesi
- Tez No: 76396
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TÜRKİYE TÜRKÇESİ DİL BİLGİSİ YAPISININ ŞAN EĞİTİMİ AMAÇ, İLKE VE TEKNİKLERİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Ayşe Meral TÖREYİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu araştırma, Türkiye Türkçesi dil bilgisi yapısının, şan eğitimi amaç, ilke ve yöntemlerine uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni, Ankara ve İstanbul'daki Devlet operaları, Devlet Konservatuvarları, Müzik Eğitimi Bölümleriyle, İbni Sina Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi kulak burun boğaz servisleridir. Bunun yanında araştırma kapsamında bulunan ve şan eğitimine uygunluğu açısından incelenen Türkiye Türkçesinin dil bilgisi yapısı da, varılan sonuçların genellenebileceği bir alan olarak düşünüldüğünden, evren içine alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, çalışma evreni arasından seçilen ondört uzmandan oluşturulmuştur. Araştırma verileri görüşme ve kaynak tarama yöntemiyle elde edilerek, betimsel istatistik yöntemlerine göre çözümlenmiştir. Araştırmada; Türkiye Türkçesinin dil bilgisi yapısı, şan eğitimi amaç, ilke ve yöntemlerine göre incelenmiş, bulgular belli ölçülere göre değerlendirilerek yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 304.06.00 Türkiye Türkçesi, şan eğitimi amaç, ilke ve yöntemleri. Prof. Sadettin ÜNAL
Özet (Çeviri)
A STUDY ON GRAMMATICAL STRUCTURE OF TURKEY'S FROM THE POINT OF VIEW OF THE PURPOSES, FUNDAMENTALS AND METHODS OF VOICE TRAINING (Ph. D THESIS) Ayşe Meral TÖREYİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE June - 1998 ABSTRACT The goal of this research may be stated as determination of appropriateness of Turkey's Turkish with the purposes, fundamentals and methods of voice training. The research boundary is the state operas, state conservatories, music departments in Ankara and Istanbul, Hospital of İbni Sina and University Hospital of Hacettepe. Besides, the grammatical structure of Turkey's Turkish, which is studied to determine whether it is appropriate for voice training, is also included to the research boundary as an application field of reached results. The research has been carried out with fourteen specialist chosen from the research boundary. The data's of the research has been gathered by means of interviews and raking through sources and analyzed according to the methods of descriptive statistics. In this research, the grammatical structure of Turkey's Turkish has been studied according to the purposes, fundamentals and methods of voice training and findings are evaluated to conclude with some recommendations. Science Code : 304.06.00 Key Words : Turkey's Turkish, purposes, fundamentals and methods of voice Number of Pages : 118 Advisor : Prof. Sadettin ÜNAL