Küresel basık kalıplarda doğrusal olmayan burkulma
  1. Tez No: 76397
  2. Yazar: RIDVAN TOROSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
KÜRESEL BASIK KABUKLARDA DOĞRUSAL OLMAYAN BURKULMA (Doktora Tezi) Rıdvan TOROSLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Bu çalışmanın amacı, izotrop ve tabakalı kompozit malzemelerden yapılmış olan küresel basık kabuklarda statik basınç yükleri altında doğrusal olmayan vurgu burkulma davranışlarının sayısal çözüm yöntemleri kullanılarak incelenmesidir. Küresel basık kabukların davranışını belirleyen denklemler, izotrop ve tabakalı kompozit malzemeler için yer değiştirme değişkenleri cinsinden elde edilmiş, denklemlerin çözümleri için sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında geliştirilen programlar, izotrop ve tabakalı kompozit malzemeler için dönel simetrik (tüm yüzeyde eşit yayılı basınç) ve dönel simetrik olmayan yüklemeler için kullanılmaktadır. Belirleyici denklemlerde yüksek seviyeli türevlerin yer almasından dolayı, özellikle tepe noktasının etrafındaki düğüm noktalarında sonlu farklar yöntemi çok hatalı sonuçlar vermektedir. Yüksek seviyeli türevleri ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen yöntemle, sonlu farklar tekniğinden kaynaklanan hataların sonuçlara etkisi kabul edilebilir seviyelere indirilmiştir. Küresel basık kabuklarda doğrusal olmayan vurgu burkulma yükleri bu çalışma kapsamında ayrıca ANSYS genel amaçlı sonlu elemanlar analiz yazılımı kullanılarak ta incelenmiştir. Kabuk geometrisi değişimine karşılık burkulma basınç değeri değişimi eğrisi küresel sığ kabuklarda doğrusal olmayan burkulma davranışını belirleyen“imza”niteliğindedir. Bu çalışmada, tabakalı kompozit malzemelerin doğrusal olmayan burkulma davranışını genel olarak tanımlamak amacıyla farklı tabaka sayılan vemalzeme özellikleri için kabuk geometrisine karşılık burkulma basınç değeri değişimi eğrileri elde edilmiştir. Bu çalışma, doğrusal olmayan yüksek seviyede türevlerin yer aldığı kısmi diferansiyel denklemlerin sayısal yöntemlerle çözümlerinde, özellikle çözümsüzlüğe karşılık gelen yüklerin arandığı durumlarda, sayısal hataların ne derece etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ANSYS gibi genel amaçlı hazır programların, bu çalışmadaki gibi üst düzey araştırmalarda kullanılmaları durumunda, elde edilen sonuçların güvenilirliğinin onaylanmasının ne kadar gerekli olduğu çeşitli karşılaştırmalarla kanıtlanmıştır. Bilim Kodu : 625.03.01 Anahtar Kelimeler : küresel kabuk, küresel basık (sığ) kabuk, burkulma, doğrusal olmayan burkulma Sayfa Adeti : Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri AKKAŞ
Özet (Çeviri)
in NONLINEAR BUCKLING OF SHALLOW SPHERICAL SHELLS (Ph.D. Thesis) Rıdvan TOROSLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT The purpose of this work is to study nonlinear, snap-through buckling behavior of shallow shells which are made of isotropic and laminated composite materials, under general static loading using numerical techniques. In addition to the finite difference computer programs which we developed for this special purpose, the general purpose computer program ANSYS has also been used. The finite difference computer programs use the governing equations which are obtained in terms of the displacement components for the isotropic and laminated composite shells. Effects of isotropic and laminated composite materials are investigated, results of the finite difference computer programs developed for both material types and ANSYS results have been compared. Because of the higher order derivatives in the differential equations and searching for the unstable state of the equations, numerical imperfection (inaccuracy) problems have arised. To eliminate these problems, order of derivatives in the equations has been lowered. Science code : 625.03.01 Key Words : spherical shell, shallow spherical shell, snap-through buckling, nonlinear buckling Page number : Adviser : Prof. Dr. Nuri AKKAŞ