Intercultural management in the case of Turkish firms: The impact of African worker in a merger context
Türk firmaları özelinde kültürlerarası yönetim: Birleşme bağlamında Afrikalı işçinin etkisi
- Tez No: 763971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMED ALİ GEMUHLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
TÜRK FİRMALARI ÖRNEĞİNDE KÜLTÜRLERARASI YÖNETİM: BİRLEŞME BAĞLAMINDA AFRİKALI ÇALIŞANLARIN ETKİSİ Kültürlerarası yönetim üzerine yapılan çalışmalar, uluslararası şirketlerin yönetimlerini bulundukları ülkenin ulusal özelliklerine uyarlamaları gerektiğinin altını çizmektedir. Burada kültürlerarası yönetimi, kültürlerarası yönetim ve Afrikalı işçilerin Türk şirketlerindeki etkisiyle ilgili bir vaka çalışması üzerinden inceleyeceğiz. Genel olarak bu araştırma, birleşme sürecindeki kültürel sorunları tespit etmeyi, birleşme bağlamında ve sonrasında aktörlerin algılarını değerlendirmeyi ve uyum sürecinde önemli rol oynayan kültürel unsurları belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma beş bölüme ayrılmıştır. Giriş bölümünde araştırmanın amaçları ve sorunsalı ortaya konulacaktır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümler çalışmamızın teorik temelini oluşturacaktır: ikinci bölümde kültürlerarası yönetim literatürüne genel bir bakış sunulacak, üçüncü bölümde Türkiye'nin kültürel ve yönetsel özelliklerine odaklanılacak ve dördüncü bölümde değişim teorisi ile birleşme ve devralma kavramı ana hatlarıyla ele alınacaktır. Beşinci bölümde vaka çalışmamız, metodolojik yaklaşımımız ve sonuçların analizi açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
INTERCULTURAL MANAGEMENT IN THE CASE OF TURKISH FIRMS: THE IMPACT OF AFRICAN WORKERS IN A MERGER CONTEXT Studies on intercultural management highlight the need for international companies to adapt their management to the national specificities of the country where they are located. We explore here the intercultural management through a case study which concerns the intercultural management and the impact of the African workers in the Turkish companies. In general, this research aims to identify cultural issues during a merger process, to evaluate the perception of the actors during and after the merger context and to establish the cultural elements that play an important role during the adaptation process. This work is divided into five chapters. The introduction will set out the objectives and the problematic of the research. The second, third and fourth chapters will establish the theoretical basis for our study: the second will provide an overview of the literature on intercultural management, the third will focus on Turkish cultural and managerial characteristics and the fourth will outline the theory of change and the concept of merger and acquisition. The fifth will explain our case study, methodological approach and an analysis of the results.