Dönüşümsel öğrenme kuramı bağlamında yetişkinlerin dönüşümü
Transformation of adults in the context of the transformational learning theory
- Tez No: 763974
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin eğitimi (andragoji) kapsamında yer alan dönüşümsel öğrenmenin (transformationallearning) nasıl gerçekleştiğini araştırmaktır. Fenemenolojik yaklaşıma göre yapılan bu nitel araştırmada katılımcılar İzmir ilinden dönüşümsel öğrenme yaşadığı belirlenen altı yetişkindir. Araştırmada nitel araştırmada kullanılan görüşme tekniği ile veri elde edilmiştir.Veri toplamak için yarı-yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmış olup verileraraştırmanın amaç ve alt amaçlarına uygun olarak dönüşümsel öğrenme kuramının aşamaları ve dönüşümsel öğrenme kavramsal çerçevesinden temalar belirlenmiş, temalar kategorilere ayrılmış ve kodlanmıştır. Elde edilen kategori ve kodlar temalara uygun olarak betimlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada yetişkinlerin alan yazında elde edilen kuramsal bilgilerle uyumlu bir dönüşüm süreci geçirdikleri, dönüşümden önce ikilem yaşadıkları, önceki yaşamlarında sahip oldukları duygu, düşünce ve referans kaynaklarını eleştirerek yeni bir bakış açısı edindikleri, bu süreçten geçen kişilerin tecrübelerinden yararlandıkları, eleştirel düşünme becerilerini geliştirdikleri, çoğunlukla bir plan yaptıkları, yeni bilgi ve beceriler edindikleri, deneyimlerine göre yeni roller edindikleri ve yeni bir dünya görüşü benimsedikleri anlaşılmıştır. Araştırmada yer alan yetişkinlerin dönüşüm sürecine girmelerine yaşamlarındaki bir kriz, incinme veya kötü yaşam koşullarının sebep olduğu, dönüşüm geçirdikten sonra hayata karşı daha anlayışlı, olumlu ve herkesle barışık bir görüş edindiklerini ifade etmişlerdir. Elde edilen verilerin dönüşümsel öğrenmenin yetişkin öğrenmesinde daha ayrıntılı incelenmesinde, yetişkin öğrenmesi programlarının geliştirilmesine, yetişkin öğrenmesi kurumlarının eğitim-öğretim etkinliklerinde katkı sağlamasına, yetişkin öğrenmesi ile ilgili araştırma yapacak araştırmacılara ve alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how transformational learning, which is included in adult education (andragogy), takes place. In this qualitative research conducted according to the phenemenological approach, the participants were six adults from Izmir who were determined to have experienced transformational learning. In the study, data were obtained with the interview technique used in the qualitative research, and an interview form consisting of semi-structured questions was used to collect data.Content analysis technique was used in the analysis of the data and in accordance with the aim and sub-objectives of the research, themes were determined from the stages of transformational learning theory and transformational learning conceptual framework, themes were divided into categories and coded. The obtained categories and codes were described and interpreted in accordance with the themes. In the research, it is stated that adults undergo a transformation process compatible with the theoretical information obtained in the literature, experience dilemmas before the transformation, acquire a new perspective by criticizing the sources of feelings, thoughts and references they have in their previous lives, benefit from the experiences of the people who have gone through this process, develop critical thinking skills, often make a plan, acquire new knowledge and skills, acquire new roles according to their experiences and acquire new new roles according to their experiences. it is understood that they adopt a worldview. They stated that the adults in the research were caused by a crisis, trauma or bad life conditions in their lives and that they gained a more understanding, positive and peaceful view of life after the transformation. It is thought that the obtained data will contribute to the development of adult learning programs, the contribution of adult learning institutions in the educational activities of adult learning institutions, the researchers who will conduct research on adult learning and the literature in the more detailed examination of transformational learning in adult learning.