Erzurum ili elektrik sektöründe çalışan motivasyonu verimliliği ve performansı üzerine bir araştırma
A study on employee motivation, efficiency and performance in the electricity sector of Erzurum province
- Tez No: 763975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma öncelikle Erzurum İli ve çevresinde Enerji sektöründe (elektrik) çalışan motivasyonunu etkileyen farklı faktörlerin etkilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada, ilgili literatürün incelenmesi ve gözden geçirilmesi sonucunda bu konuyla ilgili yapılmış çalışmaların eksikliğinin olduğunu tespit etmiştir. Bu nedenle, bu makale, bu çalışmada kapsanan seçilmiş değişkenler arasındaki ve aralarındaki bağlantıya yönelik ampirik kanıtlar sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, Erzurum İlinde Elektrik Sektöründe çeşitli birimlerden ve bölümlerden 302 çalışana anket gönderilmiş ve anketlerde nicel araştırma analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucu ayrıca, 3 ölçek ile (verimlilik, performans ve örgütsel-yönetsel motivasyon) söz konusu sektörün personelini ve çalışanlarını olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini ortaya koyulmuştur. Bu araştırmada, araştırma sonuçları ve bulgularına dayanarak, insan kaynakları geliştirme politikaları için bazı uygulanabilir ve kabul edilebilir önerilerde bulunulmuştur. Bu tür öneriler, çalışanın söz konusu kurumdaki motivasyonunu artırabilir. Veri toplama kolaylığı için kolayda örnekleme benimsenmiştir. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikleri içeren SPSS 21 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, hemen hemen tüm değişkenlerin, çalışanların işyerinde işlerini yapma motivasyonları ile pozitif korelasyona sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aimed to determine the effects of different factors affecting employee motivation in the energy sector (electricity) in Erzurum Province and its surroundings. As a result of the examination and review of the relevant literature, the researcher determined that there is a lack of studies on this subject. Therefore, this article aims to provide empirical evidence for the interrelationship between and among the selected variables covered in this study. The researcher sent a questionnaire to 302 employees from various units and departments in the Electricity Distribution Company in Erzurum and the questionnaires used the quantitative research analysis method. The result of the research also revealed that with 3 scales (efficiency, performance and organizational-managerial motivation), the institution in question positively and significantly affects its personnel and employees. Based on the research results and findings, some feasible and acceptable recommendations have been made for researchers, human resource development policies. Such suggestions can increase the motivation of the employee in the institution in question. Convenience sampling was adopted for the convenience of data collection. Data were analyzed using SPSS version 21, which includes descriptive and inferential statistics. The results of the study showed that almost all the variables were positively correlated with the motivation of the employees to do their work at the workplace.