Mimarlıkta kalıcılık paradigmasının bugünün Ankara'sı üzerinden güç bağlamında yorumlanması
- Tez No: 76399
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
MİMARLIKTA KALICILIK PARADİGMASININ BUGÜNÜN ANKARA'SI ÜZERİNDEN GÜÇ BAĞLAMINDA YORUMLANMASI (Doktora Tezi) Naime Esra (AKİN) FİDANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1998 ÖZET Bugün, tarih boyunca inşa edilmiş olan binaların sürekli tekrarının yanında, tanıdık olmayan türden yapıların da yer alması, ilerleyen iletişim teknolojisi ile yalnızca içinde bulunulan mekanın değil, aynı zamanda kentin ve ülkenin de sınırlarının yok olması, mimarlıkta kalıcılık paradigmasını yeniden gündeme getirmektedir. Bu çalışma, mimarlıkta kalıcılık paradigmasının, düzenin üzerine kurulu olduğu anlamların sürekli kılınmasına dayandığı düşüncesine bağlı bulunmaktadır. Mimarlıkta kalıcılık paradigması, düzen üzerinde hegemonyası olan güç(ler) in ürettiği anlamın kalıcılığı açısından, bugünün Ankara'sından bakarak, yeniden ele almaktadır. Teze giriş niteliği taşıyan birinci bölümde, mimarlıkta kalıcılık paradigmasının, kaynağı olarak güç ile aracı olarak anlamın temsile dönüştürülmesi bağlamında anlamın kalıcılığı ile ilişikisi kurulmakta, ikinci bölümün başında, gücün yapısı tarif edilerek, temsil aracılığıyla kalıcılık paradigmasının peşinde koşan rasyonal öznenin örülme süreci ortaya konmaktadır. İkinci bölümün devamında anlamın kalıcı kılındığı durum olarak temsilin mimarlık ile ilişkisini açığa çıkartmak için, tip düşüncesinin tarihi ve yapısı ortaya konmaktadır. Bu bölümün sonunda, mimarlıkta anlamınII kalıcılığını, tipin kalıcılığı noktasına taşıyan Rossi'nin temel olarak aldığı kamusal bellek düşüncesinin içerdiği özne, nesne, yer, mekan ve zaman paradigmalarının aldığı anlamlar açığa çıkartılmakta, başka bir deyişle, bu bağlamda Rossi'nin tezi yeniden okunmaktadır. Üçüncü bölüm, mimarlıkta anlamın kalıcılığı düşüncesinin geçerliliğini sorgulamak için, tip gibi, kendi yapılarından kaynaklanan çekim güçlerine sahip başka yapıların varlığını araştırmak ve mimarlıkta kalıcılık paradigmasının bugünkü açılımını yapmak amacıyla yapılan bir grafik çalışmasını içermektedir. Öncelikle, güç alanı olarak heterotopya üzerinde durulmakta, heterotopyanın içinde yer aldığı metropole dair gündelik yaşamın özellikleri ayrıntılandırılmakta ve grafik çalışmasının kapsamına alınacak olan heterotopyalar belirlenmektedir. Grafik çalışması, her bir heterotopya için grafik (görsel doküman ile birlikte) ve değerlendirme bölümlerimden oluşmaktadır. Sonuç bölümünde, grafiklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak, kentin çekim alanlarının üzerine kuruldukları özne, nesne, yer, mekan ve zamanın paradigmalarının aldığı anlamlar açığa çıkartılmakta, bu çekim alanlarının yapısal özellikleri ve birbirleriyle ilişkileri ortaya konmaktadır. Farklı anlam dizilerine dayanan farklı yapılardaki çekim alanlarının eşzamanlı olarak birarada bulunmaları durumu, mimarlıkta kalıcılığın, geçiciliğin işlevi olduğu durumunu göstermektedir. Bilim Kodu: 1106 Anahtar Kelimeler : Güç, anlam, temsil, tip, gündelik yaşam, heterotopya, kalıcılık, geçicilik, rasyonel düşünce, metropol Sayfa Adedi: 186 Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Esen ONAT
Özet (Çeviri)
HI COMMENTING ON THE PARADIGM OF PERMANENCE IN ARCHITECTURE, WITHIN THE CONTEXT OF POWER THROUGH THE CASE OF ANKARA TODAY (Ph.D Thesis) Naime Esra (AKİN) FİDANO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1998 ABSTRACT Today, the synchronically presence of both familiar and unfamiliar architectural structures, and the development of the tele-communication technology, cause, the boundaries of not only the space, but, the city, even the country we habituate in to be blurred and the paradigm of permanence in architecture to take the one of the primary places in the agenda. The idea that the paradigm of permanence in architecture depends on the permanence of the meanings which a system is built upon, is being supported by this study. The paradigm of permanence in architecture is re-examined from the point of the permanence of the meaning produced by the power which has the hegemony on the system. At the first chapter as an introduction to the thesis, the relation of the paradigm of permanence in architecture to the power as its resource and to the representation of meaning as its medium, at the beginning of the second chapter, by defining the ontological structure of power, the fabrication process of the rational subject who is after the paradigm of permanence with the help of the representation is put forward. At the continuing parts of the secondIV chapter, for making the relationship between the representation -as the situation in which the meaning becomes permanent- and the architecture clear, the history and the structure of the typology postulate is put forward. At the end of this chapter, the meanings of the object, subject, place, space and time paradigms those are included in the collective memory thesis which is taken as a foundation by Rossi who transfers the permanence of meaning to the permanence of typology, are brought into point, in other words, Rossi's treatises is re-read by means of the meanings of the paradigms mentioned above. The third chapter comprises a chart study that is made for bringing out the presence of other structures which have attractive power of their own structures as same as type, and the paradigm of permanence in architecture from a today's point of view, for questioning the validity of the thesis of the paradigm of permanence in architecture. First, the structure of the heterotopia as power field, than the everyday life connected to the metropolis which within the heterotopia takes place are made clear, and the heterotopias included in the chart study are being chosen. The chart study has charts and evaluation parts with photographic documents for each heterotopia. At the last and the conclusive chapter, by keeping the evaluation parts of the charts in view, the meanings of the object, subject, place, space and time paradigms which are the foundation of the attraction fields of the city are displayed, their structural characteristics and interrelations are put forward. The synchronically togetherness of the different attraction fields depending on the different meaning groups shows that the permanence in architecture is the function of the temporariness.