Grup teknolojisi tabanlı bilgisayar destekli işlem planlaması
- Tez No: 76398
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
GRUP TEKNOLOJİSİ TABANLI BİLGİSAYAR DESTEKLİ İŞLEM PLANLAMASI (DOKTORA TEZİ) Zafer TEKİNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1998 ÖZET Modern üretim sistemlerinin pek çok aşamasında, bilgisayar oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı tasarımdan üretime kadar olan süreçte bilgisayar kullanarak işlem planlamasının otomasyonunu gerçekleştirmektir. Bu amaçla, Delphi ve C++ dilleri kullanılarak bir“Bilgisayar Destekli İşlem Planlaması (BDİP)”yazılımı geliştirilmiştir. İlk olarak, bir CAD yazılımıyla katı model olarak tasarlanmış iş parçasına ait, DXF dosyasından parçanın işlenecek kısımlarının belirlenmesi için bir unsur tanıma metodu geliştirilmiştir. Tanımlanan bu özelliklere göre parçanın üretimi için kesici takım ve uç seçimi, kesme parametrelerinin optimizasyonu yapılmakta ve parça kartları oluşturulmaktadır. Daha sonra, Grup Teknolojisi (GT) yaklaşımıyla parça aileleri oluşturulmaktadır. Her bir parça için işlem planlaması elde edilmekte ve her bir bağlama için ayrı ayrı CNC parça programı oluşturulmaktadır. Bütün bu işlemlere ilaveten parça ailelerine ait esnek imalat hücreleri için gerekli olan takım tezgahları da belirlenebilmektedir. Yazılım, prizmatik parçaların işlem planlamasında etkin olarak kullanılabilecek özelliktedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.12.01 Grup Teknolojisi, İşlem Planlaması, Unsur Tanıma. 164 Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER AIDED PROCESS PLANNING BASED ON GROUP TECHNOLOGY (Ph. D. Thesis) Zafer TEKİNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1998 ABSTRACT The computers are used very commonly in the several steps of modern manufacturing system. The main aim of this study is using computers to construct the automation of Process Planning from design to production. For this reason 'A Computer Aided Process Planning (CAPP)' software has been developed by using Delphi and C++ languages. Firstly, a Feature Recognition method for defining machinable segments of a part from DXF files of the work piece has been designed as a solid model by a CAD software. Secondly, to produce of the part according to these feature defined, the selection of cutting tool and insert and the optimisation of machining parameters have been done and the part charts have been created. After then, the part families have been created by using the approach of Group Technology (GT). Finally, the Process Planning has been obtained for each part and the part programme has been created for CNC machining separately for every clamping. In addition to all these processes, tool machines that are needed for flexible manufacturing cells belong to part families have also been determined. The software can be used efficiently for the process planning of prismatic parts. Science Code : 626.12.01 Key Words : Computer Aided Process Planning, Group Technology, Feature Recognition Page Number : 164 Adviser : Prof. Dr. Muammer NALBANT