Referans modeller ve model sadeleştirme ile doğrudan kontrol sistemi tasarımı üzerine
- Tez No: 76400
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR T. HONDUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
REFERANS MODELLER VE MODEL SADELEŞTİRME İLE DOĞRUDAN KONTROL SİSTEMİ TASARIMI ÜZERİNE (Doktora Tezi) Çınar ÜLKÜLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1998 ÖZET Bu çalışmada, kontrol sistemlerinin tasarımında ikinci ve üçüncü mertebeden referans modellerin istenilen tasarım şartlarına göre bilgisayarla hesaplanma yöntemi ve bu modellerden yararlanarak, kontrol sistemlerinin istenilen davranışlarını gerçekleştirecek çeşitli tipte kompansatörlerin parametrelerinin hesaplanabilmesini sağlayan bir bilgisayar programının hazırlanmasında kullanılan, ilgili konular açıklanarak, bu konular ile ilgili temel bilgiler de verilmiştir. Geliştirilen yöntem ile çözülen değişik tipte seçme örnek problemlerin sonuçlan, aynı örnek problemler için bilinen tasarım yöntemlerinden elde edilen sonuçlarla da karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmasonuçlan geliştirilen yöntemin hızlı, doğru, sonuçlar üretmesi yanında alternatif çözümleri kısa sürede değerlendirme imkanı da oluşturduğunu kanıtlamaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 625.01.03 : Kontrol Sistemi Tasannu, Kompansatör Tasarımı, Referans Model, Model Sadeleştirme, :91 : Prof. Dr. Yaşar T. Hondur
Özet (Çeviri)
m ON DIRECT CONTROL SYSTEM DESIGN WITH REFERENCE MODELS AND REDUCED ORDER MODELS (Ph.D. Thesis) Çınar ÜLKÜLÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1998 ABSTRACT In this thesis work, the basic work of Chen and Shieh on model order reduction and control system design via reduced order models, is extended and further developed to utilise reference models at the third order with one or two zeroes and a different set of design specifications. Also, a computer program, called KONTROL, which greatly facilities the application of the extended design method is developed. The“Kontrol”program, can perform the following : Determine reference models of the second or the third order which satisfy a given set of design specifications on maximum overshoot, cross-over frequency, and velocity error constant; calculate the undeterminedIV coefficients for the three common types of compensators; calculate and plot the time responses of the reference models and the compensated systems designed via the reference models. The program is tested by applying it to a number of example problems on system design selected from several well known textbooks. The results indicate that the“program”is fast and accurate. It also represents an alternative design method which can produce results as good as those obtained by the Root-Locus or the Bode-plot method, and even better in some cases. Science Code : 625.0 1.03 Keywords : Control System Design, Compensator Design, Reference Model, Reduced Order Model Page Number : 91 Supervisor : Prof. Dr. Yaşar T. Hondur