The relationship between efl students' self-regulated learning strategies and motivation in hybrid model
Hibrit modelde yabancı dil öğrencilerinin öz-düzenleme stratejileri ve motivasyonları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 763994
  2. Yazar: DAMLA ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
COVID-19 salgını sebebiyle dünya çapında pek çok öğrenme ortamlarında ani değişiklikler yaşanmıştır. Tamamen uzaktan eğitimi takiben pek çok üniversite ilk kez hibrit öğrenme modelini uygulamaya başlamıştır. Hibrit öğrenme modeli hem yüz yüze hem çevrimiçi eğitimi birleştirdiği için öğrencilerin öz-düzenleme becerileri ve motivasyon seviyeleri çok daha önemli konular haline gelmiştir. Bu sebeple, mevcut çalışma öğrencilerin öz-düzenleme becerileri ve motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemek adına yapılmıştır. Katılımcılar Bahçeşehir Üniversitesi Hazırlık Okulu B2 seviyesi yabancı dil öğrencilerinden oluşmaktadır. Tamamen nicel bir çalışma olduğu için Çevrimiçi Öğrenme Motivasyonu ve Öz-Düzenleme Yabancı Dil Öğrenme isimli iki farklı anket kullanılmıştır. Sonuçlar öğrencilerin orta yüksek derecede öz-düzenleme becerileri ve motivasyonları olduğunu göstermiştir. Ancak, öğrencilerin öz-düzenleme becerilerinin ve motivasyon seviyelerinin cinsiyet veya okudukları bölüm değişkenlerine bağlı olarak değişmediği gözlemlenmiştir. Son olarak, mevcut çalışmanın sonucunda öğrencilerin öz-düzenleme becerileri ve motivasyon seviyeleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the 2020 COVID-19 health crisis, there has been sudden changes in the learning environments all around the world. After completely remote teaching practices, some universities have switched to hybrid learning model which have been implemented as the first time in many contexts. As hybrid learning models require students to engage in their learning activities both face-to-face and online, self-regulation and motivation issues turn out to be more significant. Therefore, the aim of the current study is to examine the relationship between students' self-regulated learning strategies and motivation since these are two critical and fundamental aspects of hybrid learning. The participants (n=216) were Bahçeşehir University Preparatory School B2 level EFL students. It was a solely quantitative study, and two scales were administered namely Self-Regulation Foreign Language Learning Scale and Motivation to Learn Online Questionnaire. The results of the study revealed that overall self-regulated language learning strategies and motivational factors of students are moderately high which means that they have formed a steady self-regulation and highly motivated for their language learning. However, students' self-regulated learning strategies and motivational factors did not differ according to their gender and department. Finally, the results of the current study indicated that there was a positive and significant relationship between self-regulation and motivation among most of the variables in their hybrid teaching model.