Torununa bakım veren büyük ebeveynlerin yaşam doyumunun demografik değişkenlerle incelenmesi
An investigation of the life satisfaction of grandparents who care for their grandchildren with demographic variables
- Tez No: 764013
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, torununa bakım veren büyük ebeveynlerin yaşam doyumu düzeylerinin demografik değişkenlere farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, dahil edilme kriterlerini karşılayan 168 büyük ebeveyn oluşturmuştur. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS v25 kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yakınlık boyutunda bakım veren büyük ebeveynlerin yaşam doyumu düzeyi temel bakım boyutunda bakım veren büyük ebeveynlerin düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. Gelir düzeyi orta olan büyük ebeveynlerin yaşam doyumu düzeyi gelir düzeyi düşük olan büyük ebeveynlerin düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. Büyük ebeveynlerin yaşı, bakım verdiği torun sayısı ve bakım verme süresi ile yaşam doyumu arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna, kronik rahatsızlık ve torunun cinsiyetine göre büyük ebeveynlerin yaşam doyumu düzeyleri farklılaşmamıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the life satisfaction levels of grandparents who care for their grandchildren differ according to demographic variables. The study group of the study consisted of 168 grandparents who met the inclusion criteria. Sociodemographic information form and Life Satisfaction Scale (LDS) were applied to the participants. SPSS v25 was used in the analysis of the data. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used because the data showed normal distribution. The significance level was taken as 0.05. According to the findings, the level of life satisfaction of caregiver grandparents in the closeness dimension was higher than the level of caregiver grandparents in the basic care dimension. The life satisfaction level of the middle-income grandparents was higher than that of the low-income grandparents. No significant relationship was found between the age of the grandparents, the number of grandchildren they care for, and the duration of caregiving and life satisfaction. Life satisfaction levels of grandparents did not differ according to gender, marital status, educational status, chronic illness and gender of grandchildren. The findings were discussed on the basis of the relevant literature.