Objects in Stanley Kubrick's The Shining: An object-oriented perspective
Stanley Kubrick'in The Shining'inde nesneler: Nesne yönelimli bir bakış açısı
  1. Tez No: 764026
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Graham Harman'ın gerçek ve duygusal nesneler kavramlarına nesne yönelimli ontoloji açısından genel bir bakış sunacak, bu kavramların, önemli bir zaman dilimine yayılan Overlook Oteli geneli ve The Shining filmi çevresinde analiz ederek ne kadar merkezi bir konumda olduğunu gösterecektir. Başka bir deyişle, Graham Harman'ın spekülatif gerçekçilik, gerçek ve duyusal nesneler, insan merkezciliğin reddi, korelasyonizm ve sonluluğun muhafazası eleştirisi ve nesnelerin geri çekilmesine ilişkin fikirleriyle Stanley Kubrick'in korku sineması arasında güçlü bir bağ kurulabilir. Film eleştirmenleri Stanley Kubrick'in The Shining'ini daha fazla araştırdıkça nesne yönelimli eğilimin merkeziliği daha belirgin hale gelmektedir. The Shining'teki mizansen ancak mizansende geriye çekilmiş olan gerçek nesnenin başka bir gerçek nesne olan seyirci tarafından doldurulmasıyla teatral performansını gerçekleştirmiş olur. Gerçek nesneye atfedilen duyusal nitelikler, seyircinin katılımıyla üçüncü bir nesne üretir. Bu tez, her kare bir mizansene sahip olduğu için tüm film okumalarının, nesne yönelimli ontolojinin dörtlü nesne yapısının kullanımına açık olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis will aim to give an overview of Graham Harman's notion of real and sensual objects in terms of object-oriented ontology and will indicate how central that conception is—to analyse Stanley Kubrick's The Shining trajectory in the horror genre—throughout the Overlook Hotel that extends to a significant time span in its history. In other words, a strong bond can be established between Graham Harman's ideas of speculative realism, real and sensual objects, rejection of anthropocentrism, critique of correlationism and preservation of finitude, withdrawal of objects and Stanley Kubrick's making of a horror film. As film critics further investigate Stanley Kubrick's The Shining, the centrality of object-oriented tendency becomes increasingly apparent. The mise en scène in The Shining achieves its theatrical performance only when the real object that has been pulled back in the mise en scène is filled by another real object, the audience. The sensual qualities attributed to the real object produce the third object with the audience's participation. This thesis argues that since each frame has a mise en scène, all film reviews are open to the use of the quadruple object structure of the object-oriented ontology.