Lider yetkinliğinin takım performansına etkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of leader competence on team performance: A study on healthcare professionals
- Tez No: 764029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının lider yetkinlik algılarının takım performanslarına olan etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini Ankara ilinde faaliyette bulunan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan 3051 sağlık personeli oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemi aracılığıyla 341 kişiden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Erigüç vd. (2014)'nin Türkçeye uyarladığı ACHE Lider Yetkinlik Ölçeği; Akyazılı (2017)'nin Türkçe uyarlamasını yaptığı Takım Performans Ölçeği (Thompson, Levine, Kennedy vd. 2009) ve katılımcıların sosyo demografik özelliklerinden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız örneklerde t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Veriler %95 güven aralığında (p=0,05) analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre çalışanların lider yetkinlik (3,90±0,954) ve takım performans algıları (3,84±0,815) orta seviyededir. Lider yetkinlik ve takım performansı arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Lider yetkinliğinin takım performansı üzerinde anlamlı etkisi bulunmakta olup, lider yetkinliği takım performansının %23,5'ini açıklamaktadır. Araştırmada katılımcıların sosyo demografik özelliklerine bağlı olarak katılımcıların kurumda çalışma sürelerine göre lider yetkinlik algılamalarında anlamlı fark görülürken; eğitim durumlarına göre takım performanslarında anlamlı fark bulunmaktadır. Çalışmanın sonucuna göre lider yetkinliğinin takım performansını etkilediği görülmüştür. Bu bağlamda sağlık kurumlarına, daha yüksek takım performansına sahip olabilmeleri için; lider tercihlerinde seçici olmaları, alanın etik ve yasal standartlarını bilen, örgütün değişim ve gelişimine katkı sağlayabilecek, takım performansını önceleyecek liderleri tercih etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the relationship between the effect of the leader competence perceptions of healthcare professionals on team performances. The study population consists of health personnel working in Ankara Training and Research Hospital and Keçiören Training and Research Hospital in Ankara. The sample number was determined as 341 people using the convenience sampling method. Erigüç et al. (2014) adapted the ACHE Leader Competency Scale into Turkish; The Team Performance Scale (Thompson, Levine, Kennedy et al. 2009) adapted in Turkish by Akyazılı (2017) and a questionnaire consisting of the socio-demographic characteristics of the participants were used as data collection tools. While analyzing the data, descriptive statistical methods, correlation analysis, regression analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance were used. Data were analyzed at a 95% confidence interval (p=0.05). According to the study, employees perceptions of leader competence (3.90±0.954) and team performances (3.84±0.815) are moderate. There is a positive and reasonable relationship between leader competence and team performance. Leader competence significantly affects team performance, and leader competence explains 23.5% of team performance. In the research, there is a significant difference in the perceptions of leader competence according to the participants working time in the institution, depending on the socio-demographic characteristics of the participants; there is a significant difference in team performances according to their education level. According to the results of the research, it has been seen that the leader competence affects the team performance. In this context, for health institutions to have higher team performance; it is recommended that they be selective in their choice of leaders who know the ethical and legal standards of the field, can contribute to the change and development of the organization, and prioritize team performance.