Retina ven oklüzyonu olan hastalarda koroidin yapısal değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of structural changes of the choroid in patients with retinal vein occlusion
- Tez No: 764031
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Retina ven tıkanıklığı (RVT) olan hastalarda koroid değişikliklerini ayrıntılı olarak incelemek için, koroid modunda optik koherens tomografi kullanarak intravitreal antiVEGF enjeksiyonlarından sonra koroid yapısındaki değişiklikleri değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi tıp fakültesi kliniğine başvuran daha önce tedavi görmemiş 29 retina ven tıkanıklığı hastasının 29 gözü ve 29 sağlıklı gönüllünün 29 gözü dahil edildi. 29 RVT hastası intravitreal antiVEGF enjeksiyonlarından önce ve enjeksiyon sonrası 1.,3. ve 6. aylarda koroid mod OKT kullanılarak tetkik edildi. Koroid mod OKT görüntüleri ImageJ kullanılarak ikili hale getirildi. Retina kalınlığı, koroid kalınlığı, lümen alanı, stroma alanı ve toplam koroid alanları ölçüldü ve lümen alanın toplam koroid alanına oranı olan koroid vasküler indeks (KVİ) hesaplandı. Ölçülen bu parametreler RVT olan gözler ile hastaların diğer gözleri ve kontrol grubundaki sağlıklı gözler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya 29 retina ven tıkanıklığı olgusunun 29 gözü ve 29 sağlıklı gönüllünün 29 gözü kontrol grubu olarak dahil edildi. Gruplar arasında; en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, makula kalınlığı, koroid kalınlığı, koroid vasküler indeks (KVİ), lümen alanı (LA) ve stroma alanı (SA) değerleri açısından retina ven tıkanıklığı olan gözlerle, aynı olguların diğer gözleri ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0.05). İntravitreal enjeksiyon yapılan gözde enjeksiyon öncesi ve sonrası 1., 3. ve 6.aydaki karşılaştırmada LA'da enjeksiyon öncesine göre herhangi bir değişiklik izlenmedi (p=0.400, p=0.534, p=0.889).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate changes in choroidal structure after intravitreal injections of antiVEGF using optical coherence tomography in choroidal mode to study choroidal changes in detail in patients with retinal vein occlusion (RVT). Material and Method: 29 eyes of twenty-nine treatment naive patients with retinal vein occlusion and 29 eyes of 29 healthy volunteers who applied to Kırıkkale University medical faculty clinic were included in the study as the control group. 29 RVT patients were examined using choroidal mode OCT before and 1,3 and 6 months after intravitreal antiVEGF injections. Choroidal mode OCT images were binaryized using ImageJ. Retinal thickness, choroidal thickness, luminal, stromal, and subfoveal cross-sectional areas of the total choroid were measured and the choroidal vascular index (CVI), the ratio of luminal area to total choroidal area, was calculated. These measured parameters were compared with the eyes with RVT, the other eyes of the patients, and the healthy eyes in the control group. Results: In this study, 29 eyes of 29 retinal vein occlusion cases and 29 eyes of 29 healthy volunteers were included as control group. Among the groups; Statistically significant difference between eyes with retinal vein occlusion, fellow eyes of the same subjects, and control group in terms of best corrected visual acuity, macular thickness, choroidal thickness, choroidal vascular index (CVI), luminal area (LA) and stromal area (SA) values. detected (p0.05 for each). In the comparison before and after the 1st, 3rd and 6th months of the intravitreal injection eye, no change was observed in LA compared to the pre-injection (p=0.400, p=0.534, p=0.889).