Müteselsil kefalet (TBK md 586)
Joint suretyship
- Tez No: 764069
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Müteselsil kefalet sözleşmesi, diğer kefalet sözleşmelerinden farklı olarak asıl borçluya icra takibi yapmaya gerek olmadan müteselsil kefile başvurabilme imkânı sağlamaktadır. Örneğin adi kefalette ise kefil, alacaklıya karşı ilk olarak kefile başvurma veya rehnin paraya çevrilmesi şartlarını öne sürerek; bu durumu def'i olarak ileri sürebilmektedir. Dolayısıyla müteselsil kefalette borçlunun borcunu yerine getirmemesi veya ifa etmemesi halinde alacaklı, TBK m. 586 hükmü gereği doğrudan müteselsil kefilin sorumluluğuna gidebilecektir. Diğer taraftan müteselsil kefaleti, müteselsil borçluluktan da ayırmak gerekmektedir. Müteselsil borçluluk asli borç özelliği taşımasına rağmen müteselsil kefalet ise tam tersi olarak ferilik ve talilik unsurlarını taşımakla birlikte asıl borca dayalı teminat niteliğinde bir borçtur. Bu bakımdan müteselsil kefalet ile müteselsil borçluluk arasındaki tek benzerlik alacaklının borçlulardan istediğine başvurabilmesidir. Bu çalışmada da müteselsil kefaletin hukuki niteliği, unsurları ve hükümleri ele alınacak, Yargıtay uygulamasına da yer verilmek suretiyle benzer müesseseler ile ortak ve farklı yönleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
A fiduciary surety agreement, unlike other surety agreements, allows the principal debtor to apply to a fiduciary surety without the need to follow up enforcement. For example, in an adi bail, the guarantor can claim this situation as Def'i by first suggesting the conditions of applying to the guarantor or cashing out the pledge against the creditor. Therefore, if the debtor does not fulfill or perform his debt in the fiduciary bail, the creditor shall not be liable to the creditor. According to provision 586, it may go directly to the fiduciary guarantor's responsibility. On the other hand, it is necessary to separate fiduciary bail from fiduciary debt. Although fiduciary indebtedness has the main debt property, fiduciary surety is a collateral debt based on the actual debt, although it has the elements of ferilik and talilik on the contrary. In this regard, the only similarity between fiduciary bail and fiduciary indebtedness is that the creditor can apply decisively to what he wants from the debtors. In this study, the legal nature, elements and provisions of fiduciary bail will be discussed and the common and different aspects of similar institutions will be examined by including the application of the Supreme Court.