Sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrenciler ile yürüttükleri öğretim sürecinin incelenmesi
Examining the teaching process of classroom teachers with students with special learning disabilities
- Tez No: 764086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğüne (ÖÖG) sahip öğrencilerle yürüttükleri öğretim sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Özel durum yönteminin bütüncül tek durum deseninin kullanıldığı araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi yoluyla sınıf öğretmenliği yapmakta olan 25 sınıf öğretmeni seçilmiştir. Veri toplamak amacıyla 25 sınıf öğretmeni ile yarı-yapılandırılmış mülakat yürütülmüştür. Mülakattan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizinden elde edilen kodlara dayalı olarak NVIVO 11 Plus nitel veri analiz programı kullanılarak yapılan modellerle sunulmuştur. Araştırmada, öğretmenlerin ÖÖG'ye sahip öğrencilere öğretim yaparken en sık karşılaştıkları problemlerin başında ÖÖG ile birlikte görülebilen dikkat dağınıklığının olması, bir derste (Türkçe) yaşanan güçlüğün diğer dersin (matematik) süresini etkilediği bu nedenle yeterli zamanın ayrılamadığı, derse aktif katılımlarını sağlamak için soru-cevap, eğitsel oyun, bilgisayar destekli öğretim ve tutor destekli öğretim yöntem ve tekniklerini kullandıkları, fakat yöntemlerin seçimi ve kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, öğretmenlerin ÖÖG ile ilgili bilgi eksikliklerini gidermeleri ve ihtiyaçlarına cevap bulabilmeleri için web 2.0 araçlarından yararlanılarak hazırlanan hizmet içi eğitimler verilebilir. Bu hizmet içi eğitim içeriğinde ÖÖG'li öğrencilerin etkin olarak kullanabilecekleri; yazılı anlatım becerilerini güçlendirmeye yönelik günlük (blog), konuşma becerilerini geliştirmek ve anlatım dilini güçlendirmek için bir konu üzerinden tartışma gerçekleştirebilecekleri podcast hazırlanmasına yönelik uygulamalı etkinliklere yer verilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the teaching process that classroom teachers carry out with students with special learning disabilities (SLD). 25 classroom teachers who were working as classroom teachers were selected through the criterion sampling method, which is one of the sampling methods for research in which the special case method uses the holistic single case design. In order to collect data, semi-structured interviews were conducted with 25 classroom teachers. The data obtained from the interview were subjected to content analysis. Based on the codes obtained from the content analysis, it is presented with models made using the NVIVO 11 Plus qualitative data analysis program. In the study, the most common problem that teachers encounter while teaching students with SLD is distraction, which can be seen with SLD, the difficulty experienced in one lesson (Turkish) affects the duration of the other lesson (mathematics), so that sufficient time cannot be allocated, to ensure active participation in the lesson It was concluded that they used question-answer, educational game, computer-assisted teaching and tutor-assisted teaching methods and techniques, but they did not have sufficient knowledge about the selection and use of methods. Based on these results, in-service trainings prepared by using web 2.0 tools can be given to meet their needs in order to overcome the lack of knowledge on SLD. In the content of this in-service training, students with SLD will be able to use effectively; practical activities should be included in order to strengthen written expression skills (blog), to develop speaking skills and to strengthen the language of expression, and to prepare podcasts where they can discuss a topic.