Çamlıdere Baraj Gölü kıyı bölgesi alglerinin mevsimsel değişimi
  1. Tez No: 76411
  2. Yazar: TÜLAY BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çamlıdere Baraj Gölü algleri 21.10.1994 ile 20.12.1996 tarihleri arasında, seçilen üç istasyonda ayda bir kez alınan örneklerde araştırılmıştır. Çalışmanın içeriği daha çok tür kompozisyonları ve organizma yoğunluklarındaki mevsimsel değişim üzerinedir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre tüm istasyonlardaki dört farklı habitatta (plankton, epipelon, epifiton, epiliton) toplam 574 tür teşhis edilmiş olup, bu türlerin % 73 gibi büyük bir çoğunluğu epipelona aittir. Tür çeşitliliği açısından Bacillariophyta ve Chlorophyta grupları daha zengindir. Organizma yoğunluğu bakımından ise Bacillariophyta grubu dominant olmuştur. Türlerin gelişimi üzerine özellikle ışık ve sıcaklığın etkisi yanında, yer yer besin tuzlarının da rolü büyüktür. Beklenen ilkbahar çoğalmaları daha çok Mayıs aylarında gözlenmiştir. Yaz aylarındaki organizma yoğunluğundaki azalmalar sınırlı kalmıştır ve daha çok ipliksi formlarla, bağımlı alglerin yoğunluklarındaki artışlar sözkonusudur. En fazla organizma yoğunlukları sonbaharda gözlenmiştir. Kış aylarındaki organizma yoğunluğu düşük olmuştur. Çamlıdere Baraj Gölü pH'sı 6,4 ile 8,3 arasında değişen, hafif alkali özelliktedir. Göl morfometrik ve edafik faktörler açısından mesotrofik olarak yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The algae of Çamlıdere Dam Lake were investigated these samples which were taken from three selected stations between 21.10.1994 and 20.12.1996. The contents of the study were based on seasonal variation of the organism density and species compositions. According to the findings at the end of the research 574 species were identified in four different habitats (plankton, epipelon, epiphiton, epilithon) in all stations, 73 % of these species belong to Epipelon. As regards species assortment, the groups of Bacillariophyta and Chlorophyta were richer, but according to organism density, the group of Bacillariophyta was dominant. From time to time in addition to nutrients, especially light and temperatür also had effects on the species' development. Expected increase in the number of species in spring was usually observed in May. Decrease in the organism density in summer was limited and generally there was an increase in the density of the flamentous algae form and attached algae were also seen. The highest number of organisms were observed in autumn. The density of organisms in winter was low. Çamlıdere Dam Lake is alkaline and its pH change between 6.4 and 8.3. According to morphometric and edaphic factors, the lake can be interpreted as mesotrophic.