Temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisi
The impact of core self-evaluation on work engagement
  1. Tez No: 962392
  2. Yazar: ÖMER FARUK DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ, DR. BERİVAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisini ve bu ilişkide iş zanaatkârlığı ile iş anlamlılığının aracılık rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Böylece, bireysel psikolojik kaynakların iş hayatındaki olumlu sonuçlara etkisini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler, çeşitli sektörlerde çalışan 386 katılımcıdan çevrim için anket yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen veriler öncelikle AMOS 21 programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Hipotez testleri için SPSS PROCESS makrosu (model 6) kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bulgular, temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca, iş zanaatkârlığının, temel benlik değerlendirmesi ve işe tutkunluk arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak iş anlamlılığı, temel benlik değerlendirme ve işe tutkunluk arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Son olarak iş zanaatkârlığı ve iş anlamlılığının, temel benlik değerlendirmesi ve işe tutkunluk arasındaki ilişkide seri aracılık etkisi olduğu bulgulanmıştır. Bu sonuç, işe tutkunluk üzerinde dolaylı psikolojik süreçlerin birlikte etkili olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, örgütlerde çalışan bağlılığını artırmak için temel benlik değerlendirmesinin desteklenmesinin ve çalışanların işlerini anlamlı bulmalarını sağlayacak iş zanaatkârlığı davranışlarının teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, temel benlik değerlendirmesi, iş zanaatkârlığı, iş anlamlılığı ve işe tutkunluk arasındaki ilişkileri bütüncül bir şekilde inceleyerek literatüre önemli katkılar sunmaktadır. Özellikle, temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisinde iş zanaatkârlığı ve iş anlamlılığının aracılık rollerini ortaya koyması, bu alanda yapılan çalışmalara yeni bir bakış açısı getirmektedir. Ayrıca, iş zanaatkârlığı ve iş anlamlılığının seri aracılık etkisinin incelenmesi, bu iki kavramın birbirini nasıl desteklediğini ve çalışanların işe tutkunluklarını nasıl artırdığını göstermesi açısından önemlidir. Çalışma, örgütsel davranış alanında pozitif kişilik temelli yaklaşımların önemini vurgulamakta ve bu yaklaşımların işe tutkunluk üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik bir model ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of core self-evaluation (CSE) on work engagement and the mediating roles of job crafting and work meaningfulness in this relationship. Thus, it is aimed to reveal the effect of individual psychological resources on positive results in business life. Data were collected from 386 participants working in various sectors through an online survey method. The collected data were first subjected to confirmatory factor analysis (CFA) using AMOS 21. Regression analysis was performed using the SPSS PROCESS macro (model 6) for hypothesis testing. The analysis results revealed that core self-evaluation has a significant and positive effect on work engagement. Furthermore, it was found that job crafting mediates the relationship between core self-evaluation and work engagement. In addition, it was revealed that work meaningfulness mediates the relationship between core self-evaluation and work engagement. Finally, it was determined that have a serial mediating effect between core self-evaluation and work engagement. This result shows that indirect psychological processes may have a joint effect on work engagement. This study highlights the importance of enhancing core self-evaluation and encouraging job crafting behaviors that foster work meaningfulness to improve employee engagement in organizations. By examining the relationships among core self-evaluation, job crafting, work meaningfulness, and work engagement in a holistic manner, the study contributes significantly to the literature. In particular, the identification of the mediating roles of job crafting and work meaningfulness in the effect of CSE on work engagement offers a novel perspective to the existing body of research. Moreover, exploring the serial mediation effect of job crafting and work meaningfulness provides valuable insight into how these two concepts complement each other in increasing employees' work engagement. The study highlights the importance of positive personality-based approaches in the field of organizational behavior and presents a model to understand the effects of these approaches on work engagement.