Sürdürülebilir çevre bilinci ve çevresel duyarlılığın ekolojik ürün satın alma davranışına etkisi
The effect of sustainable environmental awareness and environmental sensitivity on ecological product purchase behavior
- Tez No: 764155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇAYIRAĞASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir çevre bilinci ve çevresel duyarlılıklarının ekolojik ürün satın alma davranışına davranışına etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda 2021 yılında Gaziantep Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerden anket aracılığıyla elde edilen veriler ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 418 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler ile açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, T testi, One-way ANOVA testi ve yepısal eşitlik modeli kullanılarak analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda sürdürülebilir bilgi ve sürdürülebilir tutumun ekolojik ürün satın alma davranışına anlamlı bir etkisi olmadığı ancak sürdürülebilir davranış ve çevresel duyarlılığın ekolojik ürün satın alma davranışına anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür. Katılımcıların demografik özellikleri doğrultusunda yapılan analiz sonuçlarında cinsiyet ve gelir düzeyi ile sürdürülebilir çevre bilinci, sürdürülebilir bilgi ve çevresel duyarlılık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu ancak sürdürülebilir tutum sürdürülebilir davranış ve ekolojik ürün satın alma davranışı arasında anlamlı bir farklılık oluşmadığı tespit edilmiştir Yapısal eşitlik modelinde sürdürülebilir bilgi, sürdürülebilir tutum, sürdürülebilir davranış ve çevresel duyarlılığın, ekolojik ürün satın alma davranışının %60,5'ini açıklayabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of university students' sustainable environmental awareness and environmental sensitivity on their behavior on purchasing ecological products. For this purpose, a questionnaire study was conducted with students studying at Gaziantep University in 2021. The sample of the study consists of 418 students. Analyzes were made with the obtained data using exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, T test, One-way ANOVA test and structural equation model. As a result of the research, it has been observed that sustainable knowledge and sustainable attitude do not have a significant effect on ecological product purchasing behavior, but sustainable behavior and environmental awareness have a significant and positive effect on ecological product purchasing behavior. In the analysis results made in line with the demographic characteristics of the participants, it was determined that there was a significant difference between gender and income level, sustainable environmental awareness, sustainable knowledge and environmental sensitivity levels, but there was no significant difference between sustainable attitude, sustainable behavior and ecological product purchasing behavior. In the structural equation model, it was determined that sustainable knowledge, sustainable attitude, sustainable behavior and environmental sensitivity could explain 60.5% of the variance of ecological product purchasing behavior.