Depression and anxiety in individuals with problematic exercise behavior: Associations with self-discrepancies and self-conscious emotions
Problemli egzersiz davranışı olan bireylerde depresyon ve anksiyete: Benlik farklılığı ve kendilik bilinci duyguları ile ilişkileri
- Tez No: 764213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE DENİZCİ NAZLIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, aşırı egzersiz davranışı olan bireylerde benlik farklılığı ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkilerde kendilik bilinci duygularının (utanç ve suçluluk) aracı rollerini araştırmaktır. Araştırmaya yaş ortalaması 32.7 olan (18-62 yaş arası) 178 katılımcı (91 erkek ve 78 kadın) katılmıştır. Araçlar, demografik form, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-2, Bütünleşik Kendilik Tutarsızlık İndeksi, Kendilik Bilinci Duygulanım Testi-3 ve Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği'ni içermektedir. Çalışmanın ana hipotezlerini test etmek için PROCESS Macro aracılığıyla bir dizi basit aracı rolü analizi yapılmıştır. Çalışmanın verileri analiz edildiğinde aşırı egzersiz davranışı olan bireylerde utanca yatkınlığın ideal benlik farklılığı ile depresyon arasındaki ilişkiye negatif yönde aracılık ettiğini göstermiştir. Bununla birlikte istenmeyen benlik farklılığı ile hem depresyon hem de kaygı arasındaki ilişkide utanca yatkınlığın aracılık yaptığı bulunmuştur. Çalışmanın bulguları klinik çıkarımlar da göz önünde bulundurularak tartışılmış ve çalışmanın sınırlılıkları göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the mediator roles of self-conscious emotions (i.e., shame, and guilt) on the relationship between self-discrepancy (i.e., ideal, ought, and undesired) and depression or anxiety among individuals with excessive exercise behavior. The study consisted of 178 participants (91 male and 78 female) with an average age of 32.7 years (between 18-62 years old). The instruments included the demographic form, Exercise Dependence Scale-2, Integrated Self-Discrepancy Index, Test of Self-Conscious Affect-3, and Depression Anxiety and Stress Scale. To test the main hypotheses, a series of simple mediation analyses were carried out through PROCESS Macro. The results demonstrated that shame-proneness negatively mediated the relationship between ideal self-discrepancy and depression in individuals with excessive exercise behavior. Moreover, shame-proneness acted as a mediator in the relationship between undesired self-discrepancy and both depression and anxiety. The findings are discussed along with their clinical implications and limitations were considered.