Tüketim toplumu-narsisizm ilişkisine sosyolojik bir bakış
The relationship between consumption society and narcisism a sociological overview
- Tez No: 764217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toplumsal yapıda meydana gelen dönüşümler bireyin ruhsal yaşamını etkileyerek benliğini şekillendirmektedir. Bu nedenle her toplumsal sistemin kendi yapısına uygun yaygın bir kişilik örgütlenmesi vardır. Günümüzde giderek yaygınlaşan, psikanalitik kuramın en önemli kavramlarından biri olmakla birlikte gündelik yaşamda da sık sık kullanılan narsisizm, çağımızın psikopatolojisi haline gelmektedir. Narsisizm sadece psikolojik bir kavram değil aynı zamanda kültürel bir durumu ifade etmektedir. Dolayısıyla son yıllarda giderek artan narsisizmi tek bir açıdan ele almak diğer etkenlerin yok sayılmasına neden olur. Bu nedenle narsisizmi, toplumsal yapıda meydana gelen değişimler ve kültürel yapı içerişinde ele alıp değerlendirmek gerekir. Bu bağlamda tez; günümüz tüketim toplumunun bireyin yaşam tarzını ve kimliğini dönüştürerek narsisizmi hangi koşullarda tetikleyip beslediğini ve bu durumun toplumsal yaşama nasıl yansıdığını incelemektedir. Birinci bölümde, narsisizm kavramının anlamı açıklanarak kökeni, türleri ve boyutları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, tüketim toplumunun gelişim sürecine ve tüketim kültürüne değinilmiş, tüketimin kimlik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son bölümde ise tüketim toplumu unsurları ile narsisizm arasındaki ilişki analiz edilerek yaygınlaşan narsisizmin toplumsal sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Transformations in the social structure affect the spiritual life of the individual and shape the self. For this reason, every social system has a widespread personality organization suitable for its own structure. Being one of the most important concepts of psychoanalytic theory, which is becoming more and more widespread today, narcissism, which is frequently used in daily life, is becoming the psychopathology of our age. Narcissism is not only a psychological concept, but also a cultural situation. Therefore, considering narcissism, which has been increasing in recent years, from a single perspective causes other factors to be ignored. For this reason, it is necessary to consider and evaluate narcissism within the context of changes in the social structure and cultural structure. In this context, the thesis; examines the conditions under which today's consumer society triggers and nurtures narcissism by transforming the lifestyle and identity of the individual, and how this situation is reflected in social life. In the first chapter, the meaning of the concept of narcissism is explained and its origin, types and dimensions are emphasized. In the second part, the development process of the consumption society and the consumption culture are mentioned, and the effect of consumption on identity is examined. In the last part, the relationship between the elements of consumer society and narcissism is analyzed and the social consequences of narcissism, which has become widespread, are discussed.