Being dissimilar but feeling entitative at the same time: The moderating role of diversity beliefs
Farklı olmak ama aynı zamanda mevcudiyet hissetmek: Farklılıklara yönelik inançların düzenleyici rolü
- Tez No: 764222
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE PINAR ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı demografik farklılığın (cinsiyet, milliyet ve bilgi farklılığı) nezaketsizlik, vatandaşlık davranışı, duygusal çatışma, gruptan memnuniyet ve algılanan performans üzerindeki, farklılıklara yönelik inançların moderatör olduğu ve grup mevcudiyetinin aracılık ettiği koşullu dolaylı etkisini araştırmaktır. Hipotezleri test etmek için, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü Örgütsel Davranış dersine kayıtlı 94 lisans öğrencisinden dönem boyunca üç farklı zamanda gerçekleştirilen üç farklı anket ile veriler elde edilmiştir. Veriler, hiyerarşik regresyon ve boostsrap analizleri kullanılarak bireysel düzeyde analiz edildi. Beklenenin aksine sonuçlar, farklılıklara yönelik inançların, cinsiyet farklılığının grup mevcudiyeti üzerindeki olumsuz doğrudan etkisini, vatandaşlık davranışı, gruptan memnuniyet ve algılanan performans üzerindeki olumsuz dolaylı etkisini, nezaketsizlik üzerindeki olumlu dolaylı etkisini güçlendirdiğini göstermiştir. Duygusal çatışma üzerinde anlamlı bir koşullu dolaylı etki bulunmamıştır. Ayrıca, grup mevcudiyetinin nezaketsizlik, vatandaşlık davranışı, gruptan memnuniyet ve algılanan performans için anlamlı bir belirleyici olduğu, ancak duygusal çatışma için anlamlı bir belirleyici olmadığı bulunmuştur. Sonuçlara göre milliyet ve bilgi farklılığının, grup mevcudiyeti ve yukarıda belirtilen sonuçlar üzerinde doğrudan veya dolaylı bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the moderated indirect effect of demographic dissimilarity (gender, nationality and informational dissimilarity) on incivility, citizenship behavior, emotional conflict, satisfaction with group and perceived performance through entitativity in which diversity beliefs is a moderator. To test the hypotheses, data were acquired from 94 undergraduate students registered to the Organizational Behavior class of Business Administration Department at Middle East Technical University by three different questionnaires conducted in three different times during the semester. Data was analyzed at the individual-level by using hierarchical regression and bootstrap analyses. The results indicated that, contrary to the expectation, diversity beliefs strengthened the negative direct effect of gender dissimilarity on entitativity, its negative indirect effect on citizenship behavior, satisfaction with group and perceived performance, and its positive indirect effect on incivility. There was no significant moderated indirect effect found on emotional conflict. Furthermore, entitativity was found to be as a significant predictor of incivility, citizenship behavior, satisfaction with group and perceived performance, but not emotional conflict. According to the results, nationality and informational dissimilarity did not have any direct or indirect effect on entitativity and aforementioned outcomes.