Regüler pertürbe problemlerin nümerik çözümleri
Numerical solutions of regular perturbation problems
- Tez No: 764231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında regüler pertürbe özellikli lineer olamayan zayıf ve kuvvetli salınım denklemleri diferansiyel dönüşüm yöntemi ve Lindstedt-Poincare yöntemi ile nümerik olarak çözülür. Diferansiyel dönüşüm yöntemi kullanılarak cebirsel bir denklem, Lindstedt-Poincare yöntemi ile de değişken değiştirmesi yapılarak bu değişkene bağlı diferansiyel denklemler elde edilir. Bulunan bu yeni denklemlere karşılık oluşturulan algoritmalar için uygun bir matematik programı kullanılır. Elde edilen nümerik sonuçların, tam çözüm ve hata değerleri tablolar ve grafiklerle sunulur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, non-linear weak and strong oscillation equations with regular perturbation are solved numerically by differential transformation method and Lindstedt-Poincare method. An algebraic equation is obtained using the differential transformation method, and differential equations depending on this variable are obtained by changing the variable with the Lindstedt-Poincare method. Algorithms are written according to these new equations and an appropriate mathematical program is used. The exact solution and error values of the numerical results obtained here are presented in tables and graphs.