Veli ve öğretici görüşleri doğrultusunda 4-6 yaş grubu Kur'an kursunda verilen eğitimin yaşa göre yarattığı etkiler
The effect of the training given i̇n the 4-6 age group Qur'an courses by age in accordance with the opinions of parents and instructors
- Tez No: 764230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, DİB' in 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında 4, 5 ve 6 yaşındaki çocukların aynı eğitim ortamında öğrenim görmesinin meydana getirdiği etkileri, olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma için Amasya İl Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında görev yapan 12 öğretici ve bu kurslarda çocuğu eğitim gören 12 veli ile görüşülmüştür. Elde edilen veriler değerlendirilerek araştırma sonuçlandırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğreticilerin büyük çoğunluğu 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarındaki yaş farklılığı nedeniyle zorlandıklarını dile getirmiştir. Ayrıca birçok öğretici farklı yaş aralığındaki çocukların kendi gelişimsel özellikleri göz önünde bulundurularak eğitim verilmesi hususunda görüş beyan etmiştir. Araştırmaya katılan velilerin çoğunluğu, kurslarda çocukların gelişim özelliklerine uygun bir eğitim verildiğini ifade etmekle birlikte bazı veliler çocuklarının verilen etkinlikleri yapmakta, programda yer alan kazanımları edinmede güçlük çektiğini ve buna bağlı olarak yetersizlik hissi yaşadığını, arkadaşlık ilişkilerinde yaş farklılığının problemlere neden olabildiğini ifade etmiştir. Ayrıca, çocukların yaşlarına göre ayrı sınıflarda eğitim görmesi gerektiğini düşünen veliler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the positive and negative aspects of the effects of 4, 5 and 6 year old children's education in the same educational environment in DIB's 4-6 Age Qur'an Courses. Semi-structured interview technique was used in the research. For the research, 12 teachers working in the 4-6 age group Qur'an courses affiliated to the Amasya Provincial Mufti and 12 parents whose children were educated in these courses were interviewed. The research was concluded by evaluating the data obtained. According to the findings obtained from the research, the majority of the teachers stated that they had difficulties due to the age difference in the Qur'an courses for the 4-6 age group. In addition, many teachers have expressed their views on providing education to children of different ages, taking into account their own developmental characteristics. While the majority of the parents participating in the research stated that the courses were given an education suitable for the developmental characteristics of the children, some parents stated that their children had difficulty in doing the activities given, in acquiring the gains in the program, and that they experienced a feeling of inadequacy as a result, and that the age difference could cause problems in friendship relations. There are also parents who think that children should be educated in separate classes according to their age.