Survival strategies of non-state armed groups (NSAGs): A comparative analysis of Ha'yat Tahrir Al-Sham, Boko Haram and Al-Shabab
Devlet dışı silahlı grupların hayatta kalma stratejileri: Ha'yat Tahrir el-Şam, Boko Haram ve el-Şebab'ın karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 764239
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Devlet Dışı Silahlı Grupların (DDSG'ler) sürekli ve mekan-zamansal politikalarının mütecasir yükselişi, politika yapıcıları için artzamanlı, birbirine bağlı ve genellikle benzeri görülmemiş zorluklar sunmuştur. Devlet egemenliğini zayıflatan toprak kontrolünden yeni meşruiyet fırsatları yaratan yönetişim yapıları kurmaya kadar, silahlı gruplar daha uzun yaşadıkça yakın zaman içinde daha da fazla zorluk yaratmışlardır. Bu çalışma, bazı silahlı grupların neden daha uzun süre yaşarken diğerlerinin sadece birkaç yıl yaşayabildiğini araştırmaktadır. Bu soruyu ele alırken teorik amaç, yeni bir araştırma çerçevesinden yola çıkarak, hayatta kalma mantıklarını belirlemeyle ilgili kapsayıcı bir içgörü oluşturmaktır. Bu çerçeve, silahlı grupların daha uzun yaşamak için stratejiler setindeki bölgesel, politik, örgütsel ve operasyonel bileşenleri kapsamaktadır. Diğer çalışmalardaki bulgularının aksine, stratejik olarak gelişmiş, çok boyutlu ve silahlanmaya dayalı grupların hayatta kalması bireysel faktörlerle ifade edilemez. Bunun yerine, hayatta kalma mantıkları birbirine bağlı bileşenler aracılığıyla analiz edilerek çözümlenebilir. Ayrıca, bu çalışma aynı zamanda silahlı grupların hayatta kalma stratejilerini kullanarak bu grupların yönetim, organizasyon ve operasyon mantığını analiz etmek için yeni bir kapsamlı çerçeve/perspektif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The audacious rise of Non-State Armed Groups (NSAGs)'s indefatigable and spatiotemporal policies has presented policymakers with diachronically interlinked and often unprecedented challenges. From territorial control that weakens state sovereignty to establishing governance structures that create new legitimacy opportunities, armed groups are now generating more challenges as they live longer. This dissertation addresses an identified gap in the field of armed groups' survival-length. This study delves into the reasons why some armed groups live longer while some others can survive just for a few years. In tackling this question, drawing on a new research framework, the theoretical intention is to create an overarching insight into the dynamics related to determining their survival logic. This framework covers the territorial, political, organizational, and operational components that conflate them on their set of strategies to live longer. In contrast to the findings of other studies, the survival of the strategically sophisticated, multidimensional, and armament-based groups cannot be explained by individual factors. Instead, their survival logic depends on interconnected factors analyzed through aforementioned components. Moreover, this study also creates a new comprehensive framework/perspective to analyze armed groups' management, organization, and operational logic using their survival strategies