Endüstri 4.0'ın küresel ekonomiye etkisi: Kayseri örneği
Impact of industry 4.0 on the global economy: The case of Kayseri
- Tez No: 764261
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERKEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Her sanayi devrimleriyle birlikte dönüşen ve gelişen üretim sahası bu kez Endüstri 4.0 teknolojileriyle daha 'akıllı' hale gelmektedir. Söz konusu teknolojilerle iş süreçleri daha verimli, hızlı ve en önemlisi insan kaynaklı hatalardan arındırılmış bir sisteme dönüşmektedir. Temeli teknoloji, amacı rekabet edebilirlik olan Endüstri 4.0 çalışmalarının etkileri ülke ekonomilerini derinden etkileyecek güçtedir. Bu güç sürece adapte olmanın zorunluluğunu yansıtmaktadır. Alan yazınında Türkiye'nin birçok önemli sanayi kentine yönelik gerçekleştirilen Endüstri 4.0 durum değerlendirme çalışmalarına bir diğer önemli sanayi şehri olan Kayseri'nin de dahil edilmesi amaçlanmıştır. Bu motivasyon kaynağıyla Kayseri OSB sahası mobilyacılık sektöründe hizmet veren 80 firmayla yüz yüze görüşülerek anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 26 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiş, değişkenler arası ilişkiler Ki-Kare analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, firmaların Endüstri 4.0 farkındalık seviyelerinin yüksek olduğu ancak Endüstri 4.0 teknolojilerine yönelik kullanım ve yatırım çalışmalarının henüz yeterli düzeyde olmadığı, dijital dönüşüm çalışmaları noktasında altyapı ve sermaye eksikliğinin yaşandığı ve Ar-ge'ye ayrılan yatırımların inovasyon ve sürdürülebilirlik adına yetersiz kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The production area, which transforms and develops with every industrial revolution, is becoming more 'smart' with Industry 4.0 technologies. With these technologies, business processes become a more efficient, fast and, most importantly, free from human-caused mistakes. The effects of Industry 4.0 studies, whose basis is technology and its purpose is competitiveness, are strong enough to profoundly affect the country's economies. This power reflects the necessity of adapting to the process. In the field writing, it is aimed to include Kayseri, one of our other important industrial city, in the Industry 4.0 situation assessment studies carried out for many important industrial cities of Turkey. With this motivation, 80 companies serving in Kayseri OSB field furniture industry were interviewed face-to-face and survey work was carried out. The data were analyzed using SPSS 26 statistical package program and intervariate relationships were examined by Ki-Square analysis method. As a result of the findings, it was determined that the companies' Industry 4.0 awareness levels were high but the use and investment efforts for Industry 4.0 technologies were not yet sufficient, there was a lack of infrastructure and capital in the digital transformation studies and investments allocated to R&D were insufficient for innovation and sustainability.