Endüstri 4.0'ın küresel ekonomiye etkisi: Almanya ve Çin endüstri stratejilerinin karşılaştırmalı analizi
The impact of industry 4.0 on the global economy: Comparative analysis of Germany and China industrial strategies
- Tez No: 910333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA BOZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günden güne artan teknolojiyle birlikte sanayi devrimleri zamanla dönüşüm yaşamıştır. İlk sanayi devrimi, yani Endüstri 1.0, buhar gücünün kullanılmasıyla başlamış ve zamanla yerini Endüstri 2.0 olarak bilinen ikinci sanayi devrimine bırakmıştır. 2. Sanayi Devrimi'nde (Endüstri 2.0), elektrik enerjisi üretim süreçlerinin daha verimli şekilde yürütülmesini sağlamıştır. 3. Sanayi Devrimi'nde (Endüstri 3.0) ise elektronik ve bilgisayar teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, bu teknolojilerin endüstriyel süreçlere entegre edilmesine olanak tanımıştır. Günümüzde ise 4. Sanayi Devrimi (Endüstri 4.0) ile dijital teknolojiler endüstriyel süreçlere dâhil olmuştur. Bu çalışmada, Endüstri 4.0 genel açıdan ele alınarak temel bileşenlerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Endüstri 4.0 ile birlikte 3D yazıcılar, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zekâ ve akıllı fabrikalar gibi kavramlar ön plana çıkmaktadır. Endüstri 4.0'ın ekonomiye olan etkilerine, avantajlarına ve dezavantajlarına değinilmiş; iş gücü piyasalarındaki değişimlere ve yeni iş modellerine yer verilmiştir. Dijitalleşmeye de odaklanılan çalışmada, dijitalleşme, dijital dönüşüm ve dijitalleşme stratejileri incelenerek bu kavramların önemi ve ekonomiye etkileri ele alınmıştır. Çalışmada konu daraltılarak iki ülke örneği (Almanya ve Çin) verilmiş; bu iki ülke üzerinden karşılaştırma yapılarak ülkelerin Endüstri 4.0'a nasıl uyum sağlamaya çalıştığı incelenmiştir. Bu karşılaştırma, iki ülkenin Endüstri 4.0'a geçiş sürecindeki farklılıklarını ve benzerliklerini ortaya koyarak, uyum sağlama stratejilerini değerlendirmiştir. Endüstri 4.0 Almanya'da ortaya çıkmış ve birçok ülkeye örnek olmuştur. Almanya'nın çalışmaları yakından takip edilmiş; Çin de dahil olmak üzere birçok ülke, bu yaklaşımı kendi endüstrilerine entegre etmeye çalışmıştır. Çin'in Endüstri 4.0 süreci ''Made in China 2025'' adıyla devam etmiştir. Made in China 2025, Çin'in Endüstri 4.0 stratejisi olarak değerlendirilebilir. Endüstri 4.0 ve Made in China 2025 stratejileri, Almanya ve Çin'in küresel pazardaki rekabet gücünü artırmayı; teknoloji ve inovasyon alanlarında liderlik sağlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, üretim süreçlerinde verimlilik artışı, maliyetlerin düşürülmesi ve esnek üretim sistemlerinin geliştirilmesi gibi önemli avantajlar sunmaktadır. Böylece, bu ülkelerin uluslararası alandaki rekabet gücü artacaktır. Bu çalışma, Endüstri 4.0'ın sanayi devrimleri içerisindeki yerini ve önemini vurgulayarak, gelecekteki teknolojik gelişmelerin ekonomiye ve topluma olan etkilerini derinlemesine incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing technology day by day, industrial revolutions have transformed over time. The first industrial revolution, i.e. Industry 1.0, started with the use of steam power and gradually gave way to the second industrial revolution known as Industry 2.0. In the 2nd Industrial Revolution (Industry 2.0), electrical energy enabled production processes to be carried out more efficiently. In the 3rd Industrial Revolution (Industry 3.0), developments in electronic and computer technologies enabled the integration of these technologies into industrial processes. Today, with the 4th Industrial Revolution (Industry 4.0), digital technologies have been included in industrial processes. In this study, Industry 4.0 is discussed in general terms and its basic components are given in detail. With Industry 4.0, concepts such as 3D printers, cloud computing, internet of things, artificial intelligence and smart factories come to the fore. The effects, advantages and disadvantages of Industry 4.0 on the economy are mentioned; changes in labour markets and new business models are included. In the study, which also focuses on digitalisation, digitalisation, digital transformation and digitalisation strategies are examined and the importance of these concepts and their effects on the economy are discussed. In the study, the subject is narrowed down and two country examples (Germany and China) are given; how the countries are trying to adapt to Industry 4.0 is analysed by making a comparison over these two countries. This comparison evaluated the adaptation strategies of the two countries by revealing their differences and similarities in the transition process to Industry 4.0. Industry 4.0 emerged in Germany and set an example for many countries. Germany's work has been closely followed, and many countries, including China, have tried to integrate this approach into their own industries. China's Industry 4.0 process continued under the name of 'Made in China 2025'. Made in China 2025 can be considered as China's Industry 4.0 strategy. Industry 4.0 and Made in China 2025 strategies aim to increase the competitiveness of Germany and China in the global market and to provide leadership in technology and innovation. At the same time, they offer significant advantages such as increasing efficiency in production processes, reducing costs and developing flexible production systems. Thus, the competitiveness of these countries in the international arena will increase. This study emphasises the place and importance of Industry 4.0 in industrial revolutions and examines in depth the effects of future technological developments on the economy and society.