From roving to stationary actors: Understanding the territorial logic of non-state armed actors
Göçebelıkten yerlesık aktörlere: Silahlı devlet-dışı aktörlerin ülkesellık mantığını anlamak
  1. Tez No: 764265
  2. Yazar: FELIX SHIHUNDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Devlet Dışı Silahlı Aktörlerin ülkesellık mantığını nasıl anlarız? Devlet dışı silahlı aktörler çağdaş çatışma ortamında giderek daha iddialı hale geliyor. Vestfalya devlet yapısını baltalıyor, Weberci egemenliğe meydan okuyor ve alternatif bir bölgesel kompleks sağlıyorlar. Araştırma çalışması, devlet dışı silahlı aktörlerin bölgesel mantığının anlaşılmasında daha fazla ışık tutmak için orijinal kaynaklardan elde edilen birincil kanıtları kullanmaktadır. Çalışma, devlet dışı silahlı aktörler tarafından hem fiziksel hem de hayali alanın sınırlandırılması konusunda kritik bilgiler vermektedir. Devlet dışı silahlı aktör bölgesel mantığının yönetişim, yerel sivil halkla ilişkiler ve ideoloji, taktik ve stratejileri içeren üç ana bileşeni, devlet dışı silahlı aktörlerin bölgesel mantığını anlama topolojisi geliştirmek için kapsamlı bir şekilde analiz edilmektedir. Devlet dışı silahlı aktör yönetimi, devlet dışı silahlı bir aktörün toprak kontrolü ile ilgilenip ilgilenmediğini anlamada yararlıdır. Bunun nedeni, yönetişim hiyerarşilerinin ve işlevlerinin kurulmasının, bölgenin önemli ölçüde kontrol edilmesini gerektirmesidir. Çoğu durumda, idari emirlerin kurulması ve sağlık, eğitim, finans (vergi), güvenlik, bayındırlık işleri, hukuk ve düzen gibi kamu mal ve hizmetlerinin teslimi için bölge gereklidir. Toprak hakimiyetini pekiştirmek ve sağlamlaştırmak isteyen devlet dışı silahlı aktörler, yerel sivil halkın kalbini ve zihnini kazanmak için kasıtlı çabalar sarf ediyor. Bir dereceye kadar, çatışmanın farklı aşamalarında sivil katılım yapıları yaratarak yönetimlerine sivil katılımı teşvik ediyorlar. Ayrıca, nüfusun ve bölgenin meşruiyeti ve etkin kontrolü için sivil davranışları (homojenleştirme gibi) değiştirmeye çalışırlar. Devlet dışı silahlı aktör ideolojisi, bölgesel taktikleri ve stratejileri de bölgesel mantığına eleştirel bakış açısı kazandırabilir. Bazı devlet dışı silahlı aktörler, mekanın kavramsallaştırılmasına ve sınırlandırılmasına işaret eden açıkça tanımlanmış bir ideolojiye sahiptir. Diğer devlet dışı silahlı aktörler için, genel olarak isyan hedeflerine çok az tehdit oluşturan azınlıklara yönelik stratejik şiddetin uygulanması gibi bölgesel taktikler ve stratejiler ve kadınların kitlesel cinsel şiddeti, kontrol edilen bölgelerin gelecekteki vatandaşlarını belirleme girişimleri olabilir. Kontrol vaka çalışmalarının bulgularına göre, hem El Şebab hem de Irak ve Şam İslam Devleti, çok farklı bölgesel kavramsallaştırmalara ve yorumlara sahip bölgesel devlet dışı silahlı aktörler olarak nitelendirilmektedir. Her ikisi de bölgesel arayışlarını genişletmek için stratejik şiddetten ve devlet gücünün ve otoritesinin stratejik olarak zayıflamasından yararlanıyor. IŞİD, El Şebab'a kıyasla önemli bir bölgesel karmaşıklık elde etti. Hepsi kontrol edilen bölgelerde yönetişim işlevlerini ortaya koydu ve meşruiyet için nüfusları homojenleştirme ve yerel halk ve bölgeler üzerindeki kontrolü sağlamlaştırma girişimlerine aktif olarak katıldı. IŞİD, El Şebab'a kıyasla çok daha ayrıntılı idari kurumlar kurdu ve El Şebab'a kıyasla çok daha yenilikçi ve çeşitlendirilmiş bölgesel stratejiler ve taktikler kullandı. IŞİD, bir halifeliğin kurulmasına yönelik“dayan ve genişle”sloganıyla iyi yakalanmış açık bir ideolojiye sahipti. El Şebab'ın bölgesel kavramsallaştırması, din ve kabile arasında, Doğu Afrika'da İslam halifeliği kurmak ve daha büyük bir Somali kurmak arasında bölünmüştür.
Özet (Çeviri)
How do we understand the territorial logic of Non State Armed Actors (NSAAs? Non state armed actors are increasingly becoming more assertive in the contemporary conflict environment. They are undermining the Westphalia state structure, challenging Weberian sovereignty and providing an alternative territorial complex. The research study utilizes primary evidence from original sources to shade more light in the understanding of the territorial logic of the NSAAs. The study gives critical insights in the demarcation of both physical and imaginary space by the NSAAs. The three main components of NSAA territorial logic which include governance, relations with the local civilian population as well as ideology, tactics and strategies are comprehensively analyzed to develop a topology of understanding the territorial logic of NSAAs. Non-state armed actor governance is useful in understanding whether a NSAA is interested in territorial control. This is because the establishment of governance hierarchies and functions requires significant control of territory. In most cases, territory is required for the establishment of administrative orders and delivery of public goods and services such as health, education, finance (tax), security, public works, law and order. Non-state armed actors interested in consolidating and solidifying territorial hold engage in deliberate efforts to win the hearts and minds of the local civilian populations. To some extend they encourage civilian participation in their governance by creating structures of civilian involvement at different stages of the conflict. They also attempt to modify civilian behaviour (like homogenization) for legitimacy and effective control of the population and the territory. Non-state armed actor ideology, territorial tactics and strategies can also give critical insights into its territorial logic. Some NSAAs have a clearly defined ideology that points to their conceptualization and demarcation of space. For other NSAAs, territorial tacticsand strategies like employment of strategic violence towards minorities, who generally, pose little threat to the insurgency goals as well as mass sexual violence of females may be attempts to determine future citizenry of the controlled territories. From the findings of control case studies, both Al Shabaab and Islamic State of Iraq and Syria qualify as territorial NSAAs with very different territorial conceptualizations and interpretations. Both utilize strategic violence and the strategic weakening of the state power and authority to expand their territorial quests. ISIS achieved significant territorial sophistication compared to Al Shabaab. All of them rolled out governance functions in the controlled territories and actively engaged in attempts to homogenize the populations for legitimacy and solidifying control over local people and territories. ISIS established much more elaborate administrative institutions compared to Al Shabaab and employed a lot more innovative and diversified territorial strategies and tactics compared to Al Shabaab. ISIS had a clear ideology well captured by its motto 'endure and expand' towards establishment of a caliphate. Al Shabaab's territorial conceptualization is divided between religion and tribe, between establishing Islamic caliphate in East Africa and establishing a greater Somalia.