Anilin türevlerinin elekyrokimyasal polimerleşmesi, bazı kompozitlerin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 76427
  2. Yazar: BEKİR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada anilin ve bazı türevlerinin sulu asitli ortamlarda elektrokimyasal yöntemle iletken polimerleri ve naylon-6 (PA6) yalıtkan matriksi kullanılarak iletken kompozitleri sentezlendi. Sulu asitlerle doping yapılan polianilinler (PAn) içinde PAn(H2S04)'ün 3,55 Sem-1 ile en fazla iletkenliğe sahip polimer olduğu belirlendi. Anilin türevleri ve kompozitlerinin sentezinde H2S04 destek elektrolit olarak kullanıldı. Anilin türevleri içinde en yüksek iletkenliğin 0,20 Sem-1 ile poli(N-metilanilin)'e (PNMAn); kompozitler içinde de 0,49 Sem"1 ile PA6/PAn'a ait olduğu bulundu. Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği kullanılarak çözelti ortamında anilinlerin, türevlerinin ve kompozitlerinin elektrokimyasal özellikleri araştırıldı. Gouy terazisi ile yapılan magnetik ölçümlerden bütün polimer ve kompozitlerin bipolaron yapıda iletkenlik mekanizmasına sahip oldukları bulundu. FTIR analizlerinden, polimerleşmeyi destekleyen bandlardan başka, polimerleşmenin baş-kuyruk şeklinde oluştuğunu gösteren bulgular elde edildi. Termal analizlerden, sentezlenen PAn' lar içinde 417°C ile PAn(HCI)'nin, anilin türevleri içinde 228°C ile poli(o-toluidin)'in (POT), kompozitler içinde de 245°C ile PA6/PAn'ın en fazla termal kararlılığa sahip numuneler olduğu bulundu. Termal analiz sonuçlarından polimer ve kompozitlerin oldukça iyi termal kararlılık gösterdikleri anlaşıldı. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri ile de polimerlerin yüzey yapıları aydınlatıldı ve ikili iletken polimer filmlerinin kompozit oldukları sonucuna ulaşıldı. Viskozite ölçümleri ile yalıtkan PA6, PAn(H2S04) ve PA6/PAn'ın limit viskozite sayıları bulundu. PA6 ve PAn(H2S04)'ün viskozite ortalama mol kütleleri sırasıyla 8700 gmol-1 ve 9300 gmol-1 olarak bulundu. Numune olarak seçilen PAn(HCI)'in element analizi sonucunda da emeraldin yapısında olduğu anlaşıldı. Diğer numunelerin de iletkenlikleri ve kararlılıkları dikkate alındığında emeraldin yapısında iletken polimerler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, conductive polymers of aniline and some derivatives and conductive composites, using nylon-6 (PA6) insulating matrix, were synthesised in aqueous acidic medium by electrochemical method. Between the acid doped polyanilines PAn(H2S04) were shown the highest conductivity with 3.55 Scrrr1. Then H2SO4 were used as supporting electrolyte. Between the aniline derivatives poly(N-methylaniline) (PNMAn) and between the composites PA6/PAn were shown the highest conductivity as 0.20 Scnr1 and 0.49 Scnr1 respectively. In solution medium electrochemical properties of anilines, their derivatives and composites were investigated by cyclic voltammetry (CV). From the Gouy balance magnetic measurements it was found that all the polymers and composites were of bipolaron conducting mechanism. Head-tail polymerization were supported by FTIR analyses. From thermal analyses, it was found that between the polyanilines PAn(HCI), between the aniline derivatives poly(o- toluidine) (POT) and between the composites PA6/PAn were shown the highest thermal stability as 417°C, 228°C and 245°C respectively. Thermal analyses results indicated the high thermal stability of polymers and composites. Surface analyes of polymers were carried out by Scanning Electron Microscopy (SEM) and it was concluded that conducting bipolymers were composites. Intrinsic viscosity numbers of insulating PA6, PAn(H2S04) and PA6/PAn were obtained from viscosity measurements. Viscosity average molecular masses of PA6 and PAn(H2S04) were calculated to be 8700 gmol-1 and 9300 gmol-1 respectively. From elemental analyses results PAn(HCI) was found to be in emeraldine structure. By taking the conductivities and stabilities of other samples into account, it was concluded that they are also in emeraldine structure.