Challenges of educational cash waqfs in Malaysia
Malezya'da eğitim para vakıflarının zorlukları
  1. Tez No: 764288
  2. Yazar: WAN HASANAH BİNTİ MEGAT AJİB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Para vakfı, tüm sosyal yardım ve hayır faaliyetlerini finanse etmek için vakfedilen, bu kurumlarda güvenli hesaplarda takip edilen nakit şeklindeki bir bağıştır. Malezya'da para vakfı fonları başlıca, sağlık, eğitim ve ekonomik kalkınma olmak üzere üç sektörde yoğunlaşmaktadır. Bu çalışma, Malezya'daki eğitim alanındaki para vakıflarına yoğunlaşmaktadır. Özellikle, Malezya hükümetinin eğitime ayırdığı sınırlı tahsis, üniversitelerdeki yüksek öğrenim ücretlerinin fazlalığı ve Yüksek Öğretim Bakanlığı'nın (MOHE) kısıtlı devlet bütçesi sebebiyle bağış yoluyla bir üniversite vakfı kurmak istemesi gibi sorunları ele almaktadır. Fakat genel olarak vakıf müessesi, birçok zorlukla karşılaştığından, eğitim amaçlı para vakıfları da gerek kurulmaları gerekse faaliyetlerini devam ettirmeleri noktasında çeşitli zorlukları taşımaktadırlar. Bu çalışma, Malezya'da eğitim amaçlı para vakıflarının iç ve dış faktörlerle, Covid-19 pandemisi kaynaklı temel sorunlarını ve karşılaştıkları güçlükleri gözlemlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada yöntem olarak“yarı yapılandırılmış mülakat/görüşme”birincil veriler başta olmak üzere nitel metod kullanılmıştır. Bu çerçevede, ilgili para vakfı kurumlarını temsil eden altı katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular, her vakıf kurumunun karşılaştığı zorlukların birbirinden farklı olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, eğitim amaçlı bu para vakıflarının çoğu, Malezya hükümeti tarafından gerekli kılınan“Hareket Kontrol Emri (MCO)”nedeniyle Covid-19 pandemisi sırasında aynı zorluklarla karşılaşmıştır. Netice olarak çalışma, daha iyi bir eğitim sistemi oluşturmak ve öğrenci refahını sağlamak amacıyla ülke çapında faaliyet gösteren eğitim amaçlı para vakıflarını geliştirmek ve yetkili organları önceden harekete geçirmek için ilgili taraflara çeşitli politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cash waqfs is a waqfs donation in form of cash money where the donation is given to a trustee such as a waqfs institution to be kept in a trusted fund to finance all social welfare and charitable activities. In Malaysia, the cash waqfs funds are distributed to three sectors: health care, education, and economic development sector. This study focuses on cash waqfs for the education sector due to a limited allocation by the Malaysian government, the high tuition fees at the university level, and the commandment by the Ministry of Higher Education (MOHE) to establish a university waqfs institution through waqfs and endowment because of the government budget constraint. Nevertheless, the implementation of cash waqfs for educational purposes is uneasy as the waqfs institutions encountered many challenges. Therefore, this study attempts to observe the fundamental challenges encountered by the waqfs institutions in implementing educational cash waqfs in Malaysia based on their internal and external challenges. Next, this study also aims to find out the main challenges of educational cash waqfs implementation during the Covid-19 Pandemic. In a qualitative method, primary data such as semi-structured interviews and secondary data are used in this study. Besides that, six respondents who are representative of waqfs institutions are involved in this study. The findings revealed the challenges encountered by each waqfs institution are varied to each other. In contrast, most of the waqfs institutions encountered the same challenges of educational cash waqfs during the Covid-19 Pandemic due to Movement Control Order (MCO) imposed by the Malaysian government. Then, the appropriate policy recommendations are suggested in this study to overcome these challenges by urging the authority bodies to take advance moves to develop the application of cash waqfs throughout the nation for a better education system and for the student's welfare.