Speculations on the city in architectural drawing: Dogma as a contemporary critique
Mimari çizimde kent üzerine spekülasyonlar: Çağdaş bir eleştiri olarak dogma
- Tez No: 764287
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çizimler mimaride sadece nesnesinin temsili ile sınırlı olmayan, potansiyel birer tasarım aracı olmuşlardır. Nesnelerinin temsillerinden daha fazlası olmaları sebebiyle, gerçekliğin yeniden üretimi yerine kavramsal bir modeli haline gelirler. Bu nedenle çizimler mimari nesnelerle sınırlı olmayıp tasarımın inşa edildiği bağlamla ve şehirle de ilişkilenmişlerdir. Özellikle yoğun bir yol ve yapı örüntüsü ile inşa edilen modern kent, yirminci yüzyılın başından itibaren mimari tartışmaların önemli bir parçası olmuş ve böylece mimari çizimlerin ayrılmaz bir nesnesi haline gelmiştir. Ek olarak, çizimler üretmek için kullanılan tekniklerin ve ortamların çeşitliliği, mimarların okuma, analiz etme, bağlamından koparma ve yeniden bağlamlaştırma yoluyla kentsel koşulları algılama ve tepki verme biçimlerini de etkilemiştir. Bu sebeple tez, mimari çizimi, disiplinler arası bir dizi uzlaşım aracılığıyla, mimarlık ve onun ötekisi olan şehir arasındaki ilişkiyi araştıran bir proje olarak temsil etmeye odaklanır. Bunu yapmak için hem mimari üretimin fikirsel sürecini yansıtan hem de var olan şehre tekniği aracılığıyla eleştirel bir bakış sağlayan yirminci yüzyıl çizimleri, materyal bir ifade olarak çalışılmıştır Dogma ofisinin çalışmalarına dayanarak, tez, çizim aracılığıyla günümüz şehir kavramına eleştirel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Dogma'nın çizimlerinin analizi yoluyla, mimarlığın çağdaş kenti anlamadaki rolü değerlendirilerek, mimarlığın kent için bir fikir önerme olasılıkları da çizim aracılığıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Drawings have become a potential design tool in architecture, not limited to the representation of the object. Since they are more than representations of their objects, they become a conceptual model of reality rather than a reproduction. For this reason, the drawings are not limited to architectural objects, they are also related to the context in which the design is built, namely the city. Constructed with a particularly dense pattern of roads and buildings, the modern city has been an important part of architectural debates since the beginning of the twentieth century, thus becoming an inseparable object of architectural drawings. In addition, the diversity of techniques and mediums used to produce drawings has also influenced the way architects perceive and respond to urban conditions by reading, analyzing, decontextualizing and recontextualizing them. For this reason, the thesis focuses on representing architectural drawing as a project that explores the relationship between architecture and its other, the city, through a series of interdisciplinary conventions. To do this, a study is made of twentieth-century architectural drawings as a material expression which proposes a mental process of architectural creation, and a critical look at the existing city through the nature of its technical properties. Based on the work of the Dogma office, the thesis aims to present a critical view of today's concept of the city by the agency of drawing. Through an analysis of the drawings of Dogma, the role of architecture in understanding the contemporary city are evaluated to further elaborate the possibilities of architecture to propose an idea for the city.