Netflix'in kültürel yeniden üretimin bir aracı olarak kullanılması, 'Hakan: Muhafız' dizisi üzerinden göstergebilimsel bir inceleme
Using Netflix as a tool of cultural reproduction, a semiotic analysis on the series 'The protector'
- Tez No: 764294
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞAKI AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Çalışmamızın çıkış noktasını internet tabanlı yeni iletişim teknolojilerinin kültürel yeniden üretimdeki rolünün Oryantalizm ve Self Oryantalizm bağlamında açıklanmaya çalışılması oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Pierre Bourdieu'nun 'Kültürel Yeniden Üretim' kuramına odaklanan çalışmamızın teorik altyapısını oluşturmak için T. Adorno ve M. Horkheimer'ın 'Kültür Endüstrisi', Gramsci'nin 'Kültürel Hegemonya' kavramlarından faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmamızın ikinci odak noktasını oluşturan Edward Said'in 'Oryantalizm' ve 'Self Oryantalizm' kavramlarının, medya özelinde 'Kültürel Yeniden Üretim' kavramıyla bir sentezi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü odak noktasını oluşturan Netflix akış platformu, platformun kendi alanında teknolojik olarak getirdiği yeniliklerle kültürel yeniden üretimdeki rolü açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın çözümleme aşaması olan son bölümünde Netflix platformunda yayınlanan 'Hakan: Muhafız' dizisi, Christian Metz‟in beş aşamalı göstergebilimsel analiz yöntemiyle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of new internet-based communication technologies in cultural reproduction within the scope of orientalism and Self-Orientalism. To his end, in order to create the theoretical infrastructure of this study, which focuses on Pierre Bourdieu's theory of 'Cultural Reproduction', this study uses T. Adorno and M. Horkheimer's 'Cultural Industry' and Gramsci's 'Cultural Hegemony' concepts were used.In addition, the second focus of this study is to create a synthesis of Edward Said's concepts of“Orientalism”and“Self Orientalism”with the concept of“cultural reproduction”on the basis of media. The Netflix streaming platform, which constitutes the third focus of our study, has been tried to explain its role in cultural reproduction with the technological innovations brought by the platform in its field. During the analysis phase of the study, the series 'Hakan: The Guardian' published on the Netflix platform was examined by Christian Metz "s five-stage Semiotic analysis method, which makes it possible to analyze moving images.