Postmodernizm çerçevesinde moda eğilimleri ve çağdaş erkek giysi odası
Fashion trends in the framework of postmodernism and the conpemporary men's clothing fashion
  1. Tez No: 764295
  2. Yazar: GÜNER TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Moda ve postmodernizm nosyonu“değişim ve dönüşüm”kelimelerinin tam karşılığını ifade etmiştir. Moda küresel bir olguyu ifade ederken postmodernizmde çoğulculuğu ve çeşitliliği ifade etmiştir. Postmodernizm ve moda değişimin yaşandığı tarihsel süreçte yalnız değildi, onu etkileyen popüler kültür, sosyal medya ve tüketim kültürü ciddi bir rol oynamıştır. Postmodernizmle beraber erkek modasının kültür farklılaşmasıyla oluşan, yenileşmesini ve dönüştüğü çeşitli yaşam biçimlerini, değer yargılarını ve imajını göreceğiz. Bu çalışmada postmodernizm ve moda kavramı detaylı olarak incelenmiş ve erkek modası hakkındaki akademik araştırmaların sınırlı olduğu fark edilip katkı sağlanmak istenmiştir. İnsanların giyinmeye başladığı çağlardan itibaren geçirdiği değişme, evrimleşme ve yenileşme süreci anlatılmıştır. Kalıplaşmış erkek kimliğine değinilerek, değişmeye ve evrimleşmeye başlayan yenidünya düzeninde ortaya çıkan yeni erkeklik ve erkek rollerine atıfta bulunularak ve değişen erkek modasını görsellerle desteklenerek geldiği son hali anlatılmıştır. Tez çalışmasında sırası ile; ikinci bölüm postmodernizm olgusu genel olarak açıklanmış ve modayla birlikte etkilediği alanlara değinilmiş, üçüncü bölüm erkek giysisinin tarihsel süreci boyunca geçirdiği evrimi görselle sunmuş ve son kısımda 21. yüzyıl çağdaş erkek giyiminin geldiği son hali anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In fashion and postmodern expression, the words“fashion and postmodern change and transformation”are expressed literally. In what is seen as postmodernism and fashion alone, popular culture, social media and general culture have played a role in it. To pump the lifestyle, value judgments and image of men's fashion, which is formed by the cultural differentiation of men's fashion together with postmodernism, its renewal and transformation. In this study, the concept of postmodernism and fashion is different from everyone else because it is studied and not understood as it is about fashion. From the aging process, I have had a gradual, evolution and renewal process. In the stereotyped world and from its point of view, it was benefited from the support for the ideas presented for the innovation and male roles that emerged in the new view of the innovation oriented to evolve comprehensively. With the place of thesis; In the second part, the phenomenon of postmodernism is explained in general and the fashion is mentioned extensively, the fully progressed evolution of the sections in the children's section is explained visually, and in the last part, the appearance and final state of the 21st century contemporary men's clothing.