Prospects of negative heritage management in Syria visual representation of the heritage of Aleppo's river massacre
Suriye'de negatif miras yönetiminin beklentileriHalep nehir katliamındaki mirasın görsel temsili
- Tez No: 764299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALAH HAJISMAIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Siyasal Bilimler, Turizm, Architecture, Political Science, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, 2011'deki ayaklanmanın başlamasını takip eden on kanlı yıl boyunca Suriye'de yaratılan negatif mirasın bir kısmını örneklendirmeyi amaçlamaktadır. Adaleti teşvik edebilecek bir miras yönetimi biçimi aramaktadır. Negatif miras yönetimi için farklı motifler ve yöntemler örneklendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışma, Suriye bağlamında benimsenecek veya uyarlanacak en uygun yöntem veya yöntemleri için bulmak istemektedir. Halep Nehri katliamı, kurbanların anlatılmış ve anlatılmamış hikayeleri üzerine kapsamlı araştırmalarla ele alındı. Mağdurları içeren esnek bir yönetim şekli önerilmiş ve gösterilmiştir. Tekliflerin sanal olarak uygulanması başlı başına faydalı olabilecek bir adım olarak önerilmektedir.ve gelecekteki fiili uygulamayı da kolaylaştırabilir... Değer merkezli temsil yoluyla katili öne çıkaran bu durum için sanal veya sembolik adalet düşünülür. Topluluğun değerlerine dayalı bir değerlendirme yapılmaya çalışılır ve miras yönetiminin İslami bakış açılarına göre bir değerlendirme tartışılmaktadır. Son olarak, Halep'in negatif mirasının yönetimi için genel bir plan sunulmaktadır. Ayrıca, Suriye'nin negatif mirasını yönetmek için beklenen bazı zorluklar da göz önünde bulundurulmuştur ve önerilen çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to exemplify some of the negative heritage created in Syria over the ten bloody years that followed the beginning of the uprising in 2011, seeking a form of heritage management that can promote justice. Different motives and methods for negative heritage management are exemplified and compared to find out the most appropriate one or ones to be adopted or adapted in the Syrian context. The massacre of Aleppo's River is tackled with extended research on the told and untold stories of the victims. A flexible form of management featuring the victims is proposed and illustrated. Virtual application of the proposals is suggested as a step that can be useful by itself and can also facilitate the future actual application. Virtual or symbolic justice is considered for this case featuring the victimizer through values-centred representation. An evaluation based on the values of the community is attempted and the Islamic perspective of heritage management are discussed. Finally, a general plan is presented for managing the Syrian negative heritage. Also, some expected difficulties for managing the Syrian negative heritage are considered and suggested solutions are presented