Türkçe dersinde harmanlanmış öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of the blended learning approach on the academic success of students in Turkish course
  1. Tez No: 764371
  2. Yazar: KADİR DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüzyıllardır uygulanan geleneksel yüz yüze öğrenme yaklaşımı, günümüzde yavaş yavaş yerini harmanlanmış öğrenme yaklaşımına bırakmaktadır. Zira günümüz teknolojisi ve eğitim bilimleri alanında yapılan araştırmalar, internetin ve bilgi teknolojilerinin eğitim alanında kullanılmasının öğrencilerin başarısı üzerinde doğrudan etkili olacağını göstermektedir. Bu doğrultuda bu araştırmada da yüz yüze öğrenme ve harmanlanmış öğrenme yöntemlerinin öğrencilerin başarısı üzerindeki etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Harmanlanmış öğrenme yaklaşımının akademik başarıya etkisinin Manisa ili Turgutlu ilçesi Urganlı 23 Nisan Ortaokulunda öğrenim gören 6. Sınıf öğrencileri özelinde incelendiği bu araştırmadan elde edilen bulgular, harmanlanmış öğrenmenin temel dil becerilerinden dilbilgisi alanında öğrencilerin tamamının, okuma, yazma ve konuşma alanında öğrencilerin neredeyse tamamının, dinleme alanında ise öğrencilerin çok büyük çoğunluğunun akademik başarısını arttırdığını göstermektedir. Yüz yüze öğrenmenin ise dil bilgisi alanında öğrencilerin ancak yarısında, dinleme alanında öğrencilerin yarısından azında, konuşma alanında öğrencilerin ancak üçte birinde, okuma alanında üçte ikisinde ve yazma alanında ise yarısından fazlasında akademik başarıyı artırabildiği görülmüştür. Dolayısıyla araştırma sonucunda harmanlanmış öğrenmenin Türkçe dersinde 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarısını olumlu etkilediği ortaya konulmuş ve bu kapsamda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The traditional face-to-face learning approach, which has been used for centuries, is gradually being replaced by the blended learning approach. Forasmuch as research in the field of today's technology and educational sciences shows that the use of the internet and information technologies in the field of education will have a direct impact on the success of students. Accordingly, in this study, it is aimed to compare the effects of face-to-face learning and blended learning methods on students' success. The findings obtained from this study, in which the effect of the blended learning approach on academic achievement was examined in particular for the 6th grade students studying in Urganlı 23 Nisan Secondary School in Turgutlu, Manisa, revealed that blended learning increases the academic success of all students in grammar, almost all students in reading, writing and speaking, and the vast majority of students in listening, which are five basic skills. On the other hand, it has been observed that face-to-face learning can increase the academic success of only half of the students in grammar, less than half of the students in listening, only one-third of the students in speaking, two-thirds in reading, and more than half in writing. Therefore, as a result of the research, it has been revealed that blended learning has a positive effect on the academic success of 6th grade students in Turkish lessons, and suggestions have been developed in this context.