makroekonomik faktörlerin firma finansal sürdürülebilirliği üzerindeki etkisi: BRIC VE MINT ülkeleri kıyaslaması
The impact of macroeconomic factors on firm financial sustainability: The comparison of BRIC and MINT countries
  1. Tez No: 764435
  2. Yazar: AMEL MUSTAFA ABBAS ABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı ve önemi makroekonomik faktörlerin firma finansal sürdürülebilirliğini nasıl etkilediğini analizler yardımı ile ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın örnekleminde BRIC ülkeleri olan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ile Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye'den oluşan MINT ülkelerinin 2002-2017 dönemine ait gözlem verileri alınmıştır. Bahse konu dönemde toplam 35940 gözlem örneklem olarak alınmıştır. Panel veri analizleri için oluşturulan ampirik modelde finansal sürdürülebilirlikle, finansal sürdürülebilirliği etkileyen açıklayıcı değişkenler; büyüme, dış borç, enflasyon, faiz (makroekonomik); kontrol açıklayıcı değişkenler olarak da cari oran, piyasa/defter oranı, kaldıraç, firma büyüklüğü ve finansal sürdürülebilirliğin endüstri medyanı yer almış ve analiz edilmiştir. Anlamlılık testine göre, büyüme, dış borç, enflasyon oranı ve faiz oranına göre medyan altı ülkelerdeki firmalar daha fazla finansal sürdürülebilirliğe sahiptir. Panel veri modellerinin karşılaştırmasında sabit etkiler metoduyla makroekonomik göstergelerin finansal sürdürülebilirlik etkileri incelenmiş; Dış borç finansal sürdürülebilirliğe BRIC ülkelerinde %1 anlamlılıkla pozitif etkilemektedir. MINT ülkelerindeki etkisi ise pozitif ama anlamlı değildir. Enflasyon oranlarının finansal sürdürülebilirliğe etkisi BRIC ülkelerinde %1 anlamlılıkla ve negatif etki ederken, MINT ülkelerinde %5 anlamlılıkta pozitif etki ettiği gözlemlenmiştir. Faiz oranı finansal sürdürülebilirliğe, BRIC ülkelerinde %5 anlamlı ve negatif, MINT ülkelerinde ise negatif ancak anlamsız etki ettiği gözlemlenmiştir. Cari oran, finansal sürdürülebilirliği BRIC ve MINT ülkelerinde %1 anlamlı pozitif etkilemektedir. Piyasa-defter oranı ise finansal sürdürülebilirliği BRIC ülkeleri ve MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkla pozitif etkilemektedir. Kaldıraç oranı finansal sürdürülebilirliği hem BRIC ülkelerinde hem de MINT ülkelerinde %1 anlamlılık ile negatif etkilemektedir. Firma büyüklüğü finansal sürdürülebilirliği hem BRIC ülkelerinde hem de MINT ülkelerinde %1 anlamlılık ile pozitif etkilemektedir. Endüstri medyanı ise finansal sürdürülebilirliği BRIC ülkeleri ve MINT ülkelerinde %1 anlamlılklta pozitif etkilemektedir. Büyüme oranı BRIC finansal sürdürülebilirliği %1 anlamlılıkta negatif etkilerken MINT ülkelerinde %5 anlamlılıkta negatif etkilemiştir. Kriz sonrasında BRIC ülkelerinde %1 anlamlılıkta pozitif, MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkta negatif etkilemiştir. Büyüme oranı kriz sonrası ve kriz öncesine göre arasındaki fark incelendiğinde BRIC ülkelerinde %1 1 anlamlılıkta negatif MINT ülkelerinde ise negatif ama anlamsız etki etmiştir. Dış borç oranı finansal sürdürülebilirliği BRIC ülkelerinde kriz öncesinde %1 1 anlamlılıkta negatif, kriz sonrasında %1 anlamlıkta pozitf etkilemektedir. MINT ülkelerinde kriz öncesinde %1 1 anlamlılıkta negatif etkilerken kriz sonrasında pozitif ama anlamsız etki etmiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ve MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkta negatif etkilemektedir. Enflasyon oranı finansal sürdürülebilirliği BRIC ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta pozitif etkilemiştir. MINT ülkelerinde kriz öncesinde %5 anlamlıklıta negatif etkilerken kriz sonrasında pozitif ama anlamsız etki etmiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ülkelerinde %1 anlamlılıkta pozitif, MINT ülkelerinde %5 anlamlılıkla negatif etki etmiştir. Faiz oranı oranı finansal sürdürülebilirliği BRIC ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta negatif etkilemiştir. MINT ülkelerinde kriz öncesinde %1 anlamlıklıta pozitif etkilerken kriz sonrasında %1 anlamlıkta negatif etki etmiştir.. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ülkelerinde %5 anlamlılıkta negatif, MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkla pozitif etki etmiştir. Cari oran finansal sürdürülebilirliği BRIC ve MINT ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta pozitif etkilemiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ülkelerinde %5 anlamlılıkta pozitif, MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkla pozitif etki etmiştir. Piyasa/defter oranı finansal sürdürülebilirliği BRIC ve MINT ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta pozitif etkilemiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ve MINT ülkelerinde pozitif ama anlamsızdır. Kaldıraç oranı finansal sürdürülebilirliği BRIC ve MINT ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta negatif etkilemiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ve MINT ülkelerinde %10 anlamlılıkta negatiftir. Firma büyüklüğü finansal sürdürülebilirliği BRIC ve MINT ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta pozitif etkilemiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ve MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkta negatiftir. Endüstri medyanın finansal sürdürülebilirliği BRIC ülkelerinde kriz öncesi ve kriz sonrasında %1 anlamlıkta pozitif etkilemiştir. MINT ülkelerinde kriz öncesinde pozitif ama anlamsız iken kriz sonrasında pozitif ve %1 anlamlı etkilemiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası arasındaki fark incelendiğinde BRIC ülkelerinde %5 anlamlı negatif, MINT ülkelerinde %1 anlamlılıkta negatiftir.
Özet (Çeviri)
The aim and importance of this study is to reveal how macroeconomic factors affect the financial sustainability of the firm with the help of analysis. In the sample of the study, observation data of the BRIC countries Brazil, Russia, India and China and MINT countries consisting of Mexico, Indonesia, Nigeria and Turkey for the 2002-2017 period were taken. In the mentioned period, a total of 35940 observations were taken as samples. Explanatory variables affecting financial sustainability and financial sustainability in the empirical model created for panel data analysis; growth, external debt, inflation, interest (macroeconomic); Current ratio, market/book ratio, leverage, firm size and industry median of financial sustainability were included and analyzed as control explanatory variables. According to the significance test, firms in sub-median countries have more financial sustainability in terms of growth, external debt, inflation rate and interest rate. In the comparison of panel data models, the financial sustainability effects of macroeconomic indicators were examined with the fixed effects method; External debt has a positive effect on financial sustainability with 1% significance in BRIC countries. The effect in MINT countries is positive but not significant. While the effect of inflation rates on financial sustainability is 1% and negative in BRIC countries, it has been observed that it has a positive effect of 5% in MINT countries. It has been observed that the interest rate has a 5% significant and negative effect on financial sustainability in BRIC countries and a negative but insignificant effect in MINT countries. The current ratio has a significant positive effect of 1% on financial sustainability in BRIC and MINT countries. The market-book ratio, on the other hand, positively affects financial sustainability in BRIC countries and MINT countries with a 1% significance. Leverage ratio negatively affects financial sustainability with 1% significance in both BRIC countries and MINT countries. Firm size positively affects financial sustainability with 1% significance in both BRIC countries and MINT countries. The industry median, on the other hand, positively affects financial sustainability with 1% significance in BRIC countries and MINT countries. While the growth rate negatively affected BRIC financial sustainability with 1% significance, it negatively affected MINT countries with 5% significance. After the crisis, it had a positive effect of 1% in BRIC countries and a negative effect of 1% in MINT countries. When the difference between the growth rate after the crisis and before the crisis is examined, it has a negative but insignificant effect in BRIC countries with a negative effect of 1% and in MINT countries. External debt ratio affects financial sustainability in BRIC countries with a significant negative effect of 11% before the crisis, and positively with a significance of 1% after the crisis. While it had a negative effect of 11% in MINT countries before the crisis, it had a positive but insignificant effect after the crisis. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it has a negative effect of 1% in BRIC and MINT countries. Inflation rate positively affected financial sustainability in BRIC countries before and after the crisis with 1% significance. While it had a negative effect of 5% in MINT countries before the crisis, it had a positive but insignificant effect after the crisis. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it has a positive effect of 1% in BRIC countries and a negative effect of 5% in MINT countries. Interest rate rate negatively affected financial sustainability in BRIC countries before and after the crisis with a 1% significance. While it had a positive effect of 1% in MINT countries before the crisis, it had a negative effect of 1% in the post-crisis. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it has a negative effect of 5% in BRIC countries and a positive effect of 1% in MINT countries. The current ratio positively affected financial sustainability in BRIC and MINT countries before and after the crisis with a 1% significance. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it has a positive effect of 5% in BRIC countries and 1% in MINT countries. The market/book ratio positively affected financial sustainability in BRIC and MINT countries before and after the crisis with a 1% significance. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it is positive but insignificant in BRIC and MINT countries. Leverage ratio negatively affected financial sustainability in BRIC and MINT countries before and after the crisis with a 1% significance. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it is negative with 10% significance in BRIC and MINT countries. Firm size positively affected financial sustainability in BRIC and MINT countries before and after the crisis with a 1% significance. When the difference between pre-crisis and post-crisis is examined, it is negative with 1% significance in BRIC and MINT countries. The financial sustainability of the industry media has a positive effect of 1% in the BRIC countries before and after the crisis.