From graphic design to innovative techniques: The practices of contemporary interactive advertising
Grafik tasarımından yenilikçi tekniklere: Çağdaş etkileşimli reklamcılık uygulamaları‏‏
  1. Tez No: 764469
  2. Yazar: ANGHAM SALIM ABDULHADI ALFHAYLAWI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUHAMMED EMİN SOYDAŞ, DOÇ. DR. NSİYF JASSEM MOHAMMED AL-JASSANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Etkileşimli reklamcılık, hizmet ve ürünlerin reklam ve tanıtımı dünyasında öncü bir fikirdir. Tasarımcılar ve alıcılar arasında, müşteriye reklama hizmet eden teklifleri paylaşma ve reklama bazı gelişimsel dokunuşlar yapma fırsatı sağlayan ortak bir zemin bulmak gibi bir özelliğe sahiptir. Etkileşimli reklamın yeniliği, geleneksel kalıplaşmış reklamların çerçevesinden ve kalıbından ayrılmasında yatmaktadır. Bu nedenle, özellikle istenen hedeflere ulaşmada tasarım ve reklamcılığın entegre bir sistem oluşturmasından yola çıkarak, tüketicinin gereksinimlerini karşılama sürecinde etkileşimli reklamcılığın rolünü vurgulamak önem arz etmektedir. Etkileşimli reklamcılığın mevcut durumunu anlamaya ve analiz etmeye çalışan bu tezin araştırma problemi de burada ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, türleri ve yöntemleri de dahil olmak üzere çağdaş etkileşimli reklamcılığın arka planını, temellerini, özelliklerini ve uygulamalarını gözlemlemeye çalışmakta ve hem etkileşimli reklamcılığı hem de onun pazarlama tercihleriyle ilişkisini ve tüketici davranışını etkilemeyi kapsamaktadır. Bu tezde, tüketici üzerindeki etkisi gözetilerek etkileşimli reklamcılık araştırılmakta ve bu da seçilmiş bir grup reklamın analizi üzerinden yapılmaktadır.‏‏
Özet (Çeviri)
Interactive advertising is a pioneering idea in the world of advertising and promotion of services and products, as it is keen to find common ground between designers and recipients, which provides the opportunity for the client to share proposals that serve the advertisement and give it some developmental touches. Its novelty lies in its departure from the framework and mold of traditional stereotyped advertisements. Therefore, it was necessary to highlight the role of interactive advertising in the process of meeting the requirements of the consumer, especially since design and advertising form an integrated system of pillars in achieving the desired goals. Here arises the problem of this study, which seeks to understand and analyze the current state of interactive advertising. This thesis tries to observe the background, basics, characteristics and applications of contemporary interactive advertising, including the types and methods. It involves both interactive advertising and its relation to marketing preferences and influencing consumer behavior. In this work, I explore interactive advertising with respect to its impact on the consumer and I do this through the analysis of a sample group of advertisements.