Osmanlı kronikleri ışığında 1821 Mora Ayaklanması
1821 Morean Revolt in the light of Ottoman chronicles
  1. Tez No: 764526
  2. Yazar: ENES YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kadim tarihten bu yana kurulan devletler bulundukları coğrafyanın durumundan ve şartlarından etkilenmişlerdir. Balkanların mevcut coğrafi durumu da bölgenin jeo-stratejik önemini artırmış, asırlarca bu bölgeye sahip olmak isteyen devletlerin mücadele alanı haline gelmesine sebep olmuştur. Bundan hareketle Balkan coğrafyası büyük imparatorlukların çatışma sahası olmuş, bu çatışma durumu da bölgeye ekseriyetle Batı Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi önemli cihan devletlerinin hâkimiyet kurmasıyla neticelenmiştir. Söz konusu coğrafyada yaşayan uluslar ancak 1789'da Fransa'da meydana gelen ihtilal sonucunda ortaya çıkan ulusların kendi kaderini tayin hakkıyla imparatorlukların egemenliklerinden çıkarak kendi devletlerini kurmaya başlayabileceklerdi. Fransız İhtilali'nin getirmiş olduğu bu akımın etkisiyle 1821 yılında Mora'da başlayan ayaklanma, bölgede bağımsız bir Yunanistan Devleti'nin kurulmasına zemin hazırlayacaktı.
Özet (Çeviri)
The states established since ancient history have been affected by the situation and conditions of the geography in which they are located. The current geographical situation of the Balkans has also increased the geo-strategic importance of the region, causing it to become a battleground for the states that wanted to have this region for centuries. Based on this, the Balkan geography became the conflict area of great empires, and this conflict situation resulted in the dominance of important world states such as the Western Roman Empire, the Eastern Roman Empire and the Ottoman Empire. The nations living in the aforementioned geography could only start to establish their own states by leaving the sovereignty of the empires with the right of self-determination of the nations that emerged as a result of the revolution that took place in France in 1789. The uprising that started in the Peloponnese in 1821 under the influence of this current brought about by the French Revolution would pave the way for the establishment of an independent Greek State in the region.